⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

czwartek, 1.10 11:25
piątek, 2.10 21:00
-
-

Biografie

Ala z elementarza

Ala z elementarza Ala z elementarza Ala z elementarza Edyta Wróblewska Polska 2010

reżyser: Edyta Wróblewska

film dokumentalny, Polska, 2010, 28 min.

Film Edyty Wróblewskiej opowiadający o życiu Aliny Margolis-Edelman - lekarki, która poświęciła życie pomagając potrzebującym.

Alina Margolis-Edelman była żoną Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. W dokumencie "Ala z Elementarza" opowiada o swoim życiu, które poświęciła działalności humanitarnej. Jej historię ilustrują materiały archiwalne, animowane rysunki Jerzego Karolaka oraz fotografie. Reżyserka filmu przeplata wypowiedzi pani Aliny z animowanymi sekwencjami, do których zainspirował ją "Elementarz" Mariana Falskiego. Całość tworzy wyjątkowy efekt narracyjny i urzeka formą wizualną.

Alina Margolis-Edelman po wojnie skończyła medycynę, razem z organizacją Lekarze Świata brała udział w akcjach ratunkowych m.in. w Salwadorze, Gwatemali, Mołdawii i Czadzie. W Bośni i Hercegowinie współzałożyła ośrodek wsparcia dla ofiar gwałtu. W Polsce stworzyła fundację SOS Pomocy Chorym oraz Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a następnie Fundację Dzieci Niczyje. W międzyczasie pracowała naukowo nad nową w Polsce gałęzią medycyny - audiologią dziecięcą. W 1998 roku otrzymała od dzieci Order Uśmiechu. Zmarła w Paryżu w 2008 roku.

Najbliższe emisje

Reklama