⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

czwartek, 1.10 11:25
piątek, 2.10 21:00
-
-

Galeria

  • Akty Edgara Degas

Biografie

Akty Edgara Degas

Akty Edgara Degas Akty Edgara Degas Akty Edgara Degas Sandra Paugam Francja 2012

Degas Et Le Nu

reżyser: Sandra Paugam

film dokumentalny, Francja, 2012, 52 min.

Sławę zapewniła mu seria aktów pulchnych kobiet myjących się w balii. Edgar Degas odważył się ukazać kobiece ciało w nowatorski sposób.

W roku 1886 Degas wziął udział w ósmej, ostatniej wystawie impresjonistów. Miał wówczas 52 lata, a cykl prezentowanych przez niego obrazów nosił banalny tytuł "Seria aktów kąpiących się, myjących, wycierających, czeszących się lub czesanych kobiet". Nikt ze współczesnych mu artystów nie malował tylu aktów i nikt nie ukazywał kobiecej intymności w podobny sposób. Degasa fascynował ruch, starał się uchwycić ciało w określonym geście, jako jedyny eksponował plecy, biodra, stopy. Dynamiczny efekt jego malarstwa podkreślał zaś wybór techniki. Francuz korzystał bowiem z pasteli, gdyż te pozwalały mu tworzyć szybko i dokładnie, najwierniej oddać teksturę ciała.

Choć kojarzony z impresjonizmem, Degas nie czuł związków z tym nurtem. Nie lubił malowania w plenerze, od pejzażu bardziej interesowała go ludzka twarz, z lubością podpatrywał scenki rodzajowe. Jego wielką ambicją było "przebicie" realizmu. Nic dziwnego więc, że krytycy porównywali jego obrazy do powieści Emila Zoli.

"Żegnajcie ludzkie kształty toczone jak wazony, z myślą o dekoracyjnym konturze. Trzeba nam kwintesencji współczesnego człowieka: przedstawianego w zwykłym ubraniu, ze swoimi zwyczajami, w domu lub na ulicy. Powinno się obserwować jego prywatne życie, notować nieuchwytny rys, jaki nadaje mu wykonywany zawód" - te postulaty Paula Valéry'ego idealnie pasują do twórczości Degasa, artysty stojącego niejako na przecięciu dróg między impresjonizmem, romantyzmem a realizmem."Degas łapie w locie chwilę, jakby notował ją tuż przed lub tuż po: jakiejś akcji. Interesuje go syntetyczny gest, migawka z działania"- chwalił malarza wielki poeta.

Edgar Degas zmarł w roku 1917, w wieku 83 lat. W blisko 100 lat po jego śmierci twórczość Francuza nadal fascynuje swoim dynamizmem, emocjonalnością i wyszukaną formą. "Akty Edgara Degas" to dokument o artyście, pochłaniającej go idei, talencie oraz wielkim dziele, które pozostawił.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama