⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Akta Plutona
  • Akta Plutona
  • Akta Plutona

Nauka i technika

Akta Plutona

Akta Plutona Akta Plutona Akta Plutona Terri Randall USA 2010

The Pluto Files

reżyser: Terri Randall

film dokumentalny, USA, 2010, 49 min.

Pluton - planeta albo nie? Oto jest pytanie.

Od momentu odkrycia Plutona w 1930 roku obiekt ten był uważany za 9 planetę Układu Słonecznego. Sytuacja ta zmieniła się jednak w 2006 roku. Wtedy to Zgromadzenie Generalne Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze odebrało Plutonowi status planety. Wynikało to z nowej definicji pojęcia "planeta", w której duży nacisk położono na masę danego obiektu. Zmiana wywołała olbrzymią dyskusję nie tylko w świecie nauki, ale także w globalnym społeczeństwie. Sytuacja wywołała problem związany z mocą sprawczą języka ludzkiego i definicji, które nadają znaczenia otaczającej nas rzeczywistości.
Twórcy filmu, w cztery lata po decyzji Międzynarodowej Unii Astronomicznej zabierają widzów w podróż od Bostonu po Kalifornię, podczas której spotykają zarówno zatwardziałych przeciwników decyzji Unii, jak i zagorzałych zwolenników nowego status quo. Film powstał w oparciu o książkę Neila deGrasse Tysona pod tym samym tytułem.

Najbliższe emisje

Reklama