Akcje humanitarne na dnie piekła

Akcje humanitarne na dnie piekła Akcje humanitarne na dnie piekła Akcje humanitarne na dnie piekła Peter Casaer, Eddie Gregoor Belgia/Somalia/Kenia/Kongo/Afganistan 2012

Access to the Danger Zone

reżyser: Peter Casaer, Eddie Gregoor

film dokumentalny, Belgia/Somalia/Kenia/Kongo/Afganistan, 2012, 52 min.

Film Petera Casaera i Eddie'go Gregoora pokazujący ekstremalną odwagę pracowników organizacji Lekarze bez Granic, którzy niosą pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych na całym świecie. Narratorem dokumentu jest trzykrotny laureat OSCARA® Daniel Day-Lewis.

Film dokumentalny Petera Casaera i Eddie'go Gregoora pokazuje, jak ciężkie i wymagające jest niesienie pomocy medycznej w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Film opowiada o pracy medyków pracujących dla organizacji Lekarze bez Granic, których misją jest ratowanie życia w miejscach, gdzie toczą się wojny - w Afganistanie, Somalii i Demokratycznej Republice Konga. Ta międzynarodowa organizacja została założona w 1971 roku przez francuskich lekarzy, obecnie działa w ponad 80 krajach na całym świecie. W 1999 roku przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla "w uznaniu pionierskiej pracy organizacji na kilku kontynentach". W strefach konfliktu, z daleka od oczu świata ranni i chorzy walczą o przetrwanie. Niestety z każdym dniem coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy organizacjami pozarządowymi i wojskiem. Pracownicy NGO są coraz bardziej narażeni na atak, a przepisy ich chroniące przestają mieć znaczenie. W ciągu ostatniej dekady zginęło ponad 200 osób niosących pomoc humanitarną. I niestety nie jest to tylko kwestia przypadkowego dostania się w krzyżowy ogień. Organizacje i lekarze coraz częściej są celem ataku, ponieważ strony konfliktu mylą ich z wojskowymi agencjami, które nie są neutralnymi stronami w wojnie. To w dużej mierze wpływa na ich możliwość ratowania ludzkiego życia. Cywile doświadczają okropieństw walk, są ofiarami postrzałów, bombardowań, tortur czy gwałtów, a lekarze nie zawsze są w stanie im pomóc. Cała infrastruktura niesienia opieki medycznej zapada się, a szanse na przeżycie ofiar gwałtownie maleją. Helmand, prowincja Afganistanu, to jedno z miejsc, w których najtrudniej lekarzom dotrzeć do potrzebujących. Medycy są tu porywani, mordowani i napotykają na polityczne represje za ratowanie życia. Ten uderzający film pokazuje ekstremalną odwagę Lekarzy bez Granic, którzy codziennie walczą, by uratować niewinne ofiary wojny.

Najbliższe emisje

Reklama