⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AJATOLLACH Z TOTTENHAM

reżyser: Saul Dibb

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 50 min.

Ekipa programu angielskiej stacji telewizyjnej "Channel 4", pod kierownictwem realizatora niniejszego filmu Saula Dibba, nakręciła ironiczny portret Omara Bakri Mohammeda, lidera grupy islamskich ekstremistów, odpowiedzialnej za zamieszki podczas manifestacji (Trafalgar Square, lato 1995 roku).

Za zgodą błównego bohatera dokumentu, realizator towarzyszył mu w jego zajęciach dnia codziennego. Poznajemy pracę Omara na uniwersytecie, gdzie agitował studentów poprzez dystrybucję antyseministycznych i antyhomoseksualnych ulotek, podglądamy jego przygotowania do konferencji islamistów. Lider tłumaczy, jak wyobraża sobie zmiany, które zaszłyby w Wielkiej Brytanii, gdyby była ona pod rządami islamistów. Ich panowanie położyłoby kres wszelkiemu złu: pubom, nocnym klubom, pornografii... Nawet członkinie popularnej na całym świecie grupy muzycznej "Spice Girls" trafiłyby do więzienia!

Realizator podkreśla niespójności założeń i programów Mohammeda, postaci, która korzystając z zasiłków gwarantowanych przez brytyjski rząd pragnie go obalić, tak jak stara się doprowadzić do zguby cały zachodni świat. Te skrajne poglądy nie przeszkadzają mu kupować coca-coli, używać najnowszej technologii (telefony komórkowe, fotokopiarki, komputery...) dla rozpowszechniania swojego przesłania, krytykującego zachodni styl życia.

Najbliższe emisje

Reklama