⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AIDS - TRZECIE UDERZENIE

Le troisième impact du sida

reżyser: Mireille Vergeynst

film dokumentalny, Belgia, 2004, 52 min.

Nigdzie indziej AIDS nie zabija tak wielu ludzi jak w Afryce. Około 34 miliony mieszkańców tego kontynentu są zarażone wirusem HIV. Dotychczas zmarło ponad 11 milionów osób, a 13 milionom dzieci w całej Afryce AIDS zabrało rodziców. W samej Kenii, która jest uważana za jądro epidemii, codziennie umiera 750 osób. Sierot jest około miliona - większość z nich żyje na ulicy...

Właśnie w Kenii Assunta Wagura, jedna z bohaterek dokumentu "AIDS - trzecie uderzenie", w 1993 roku założyła fundację KENWA (Kenya Network of Women with AIDS), która ma uczyć afrykańskie kobiety jak nie dać się zabić chorobie, a przede wszystkim jak na nią nie zachorować. Jedna z wychowanek KENWY z wstrząsającą szczerością przyznaje, że dopiero w fundacji dowiedziała się o istnieniu prezerwatyw, ale też o tym, że choroba, na którą umiera jej kraj to AIDS. W Afryce nikogo to nie dziwi. Nawet Assunta, założycielka fundacji przyznaje, że kiedyś była tak samo nieświadoma zagrożenia. O tym, że jest nosicielką dowiedziała się piętnaście lat temu, na rutynowych badaniach w college'u. Pielęgniarka powiedziała jej wtedy, że zostało jej najwyżej sześć miesięcy życia. Rodzina uznała, że Assunta musi znaleźć sobie miejsce do umierania poza domem. Ale ona przeżyła.

Film Mireille Vergeynst to nie tylko wstrząsające statystyki, ponure obrazy afrykańskich slumsów i zdjęcia umierających. To też dowód na to, że wciąż za mało mówi się o AIDS. Nie tylko na światowych kongresach medycznych, ale również - a nawet zwłaszcza - za mało mówi się do samych chorych. I do tych, którym jeszcze udało się nie zachorować.

Najbliższe emisje

Reklama