⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AIDS - PATENT NA EPIDEMIĘ

reżyser: Rony Brauman, Gerard Lafont, Anne-Christine Roth

film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min.

Dlaczego Afrykanie chorzy na AIDS mają tak trudny dostęp do leków? Czy koszt medykamentów jest jedyną przeszkodą w ich zdobyciu? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące problemu leczenia osób zarażonych wirusem HIV w krajach afrykańskich próbuje znaleźć Rony Brauman, były dyrektor organizacji Lekarze Bez Granic, wraz ze swoją ekipą.

Poprzez omówienie wybranych przykładów, autorzy filmu starają się przedstawić sytuację milionów chorych na AIDS Afrykanów. Dziwią się, dlaczego afrykańskie rządy są tak powolne w zdobywaniu środków medycznych, podczas gdy w tym przypadku determinacja polityków odgrywa bardzo ważną rolę. Zastanawiają się też, czy tamtejsze struktury są w stanie zapewnić chorym kompleksowe leczenie i czy miejscowi lekarze są odpowiednio przeszkoleni. Zwracają się również do ekonomistów, polityków i lekarzy z prośbą o wyjaśnienie zasad funkcjonowania rynku farmaceutycznego, aby dowiedzieć się, w jakim stopniu regulacje prawne (na przykład system ustalania cen czy patenty) międzynarodowego handlu lekami, czy też rozgrywki wokół własności intelektualnej, mogą utrudniać chorym dostęp do medykamentów.

Najbliższe emisje

Reklama