⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AGNUS DEI - BRAZYLIJSKIE DZIECI ULICY

reżyser: Andre Luiz de Souza

film dokumentalny, Francja, 1996, 55 min.

W Brazylii, ponad 30 milionów dzieci i nastolatków żyje w biedzie, a ponad 7 milionów mieszka na ulicy. Zdane na siebie dzieci, żyją w świecie przemocy, żebrzą, kradną, prostytuują się. Uciekają od bolesnej rzeczywistości sięgając po alkohol i narkotyki. Niektóre z nich pracują, ale dniówka dzieci wynosi około 1 złotego, a butelka mleka kosztuje 1,50 zł.

Każdego roku wiele dzieci ginie. Najczęściej są mordowane przez specjalne grupy, finansowane przez zbuntowanych sprzedawców lub przez skorumpowanych policjantów. Mimo, że Brazylia jako pierwsza podpisała deklarację o prawach dziecka, do tej pory rząd brazylijski nie zaproponował żadnego rozwiązania dla tego problemu.

Reżyser filmu przedstawia codzienne życie bezdomnych dzieci, rejestrując ich wypowiedzi o drastycznych warunkach na ulicy i analizuje tę desperacką sytuację. Zastanawia się jak Brazylia, ósma potęga światowa, doprowadziła do tego stanu? Film przez analizę historyczną i geopolityczną, próbuje wyjaśnić problem wciąż postępującej biedy. Kolejne reformy społeczne i ekonomiczne pogorszyły jeszcze bardziej sytuację finansową ludności (75% Brazylijczyków zarabia mniej niż średnia krajowa).

Najbliższe emisje

Reklama