⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AFRYKAŃSCY WIRTUOZI PERKUSJI

reżyser: Laurent Chevallier

film dokumentalny, Francja, 1998, 59 min.

Film o afrykańskich perkusistach, którzy swoją grą zachwycają publiczność z całego świata.

W 1990 roku reżyser filmu, Laurent Chevalier, zrealizował reportaż przybliżający sylwetkę i twórczość utalentowanego perkusisty afrykańskiego, Mamady'ego Keita. Od tamtej pory Mamady stał się gwiazdą o międzynarodowej sławie. Odbył tourne po Europie, Japonii i USA. Zdobył opinię jednego z najlepszych afrykańskich nauczycieli gry na perkusji. W Brukseli ponad trzystu studentów uczestniczy w organizowanych przez niego warsztatach. Placówki, w których wykłada znajdują się we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Mamady wybudował dom w Gwinei. To właśnie tam, w Boże Narodzenie 1994 roku, zorganizowano koncert, który przeszedł do historii, jako jedno z największych wydarzeń w dziejach afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Mamady'emu towarzyszyli wybitni artyści grający na tam - tamach (w języku Mamady'ego - djembe). To muzyczne spotkanie zarejestrowano na taśmie. Sesja trwała dziesięć dni. Oprócz Mamady'ego wzięli w niej udział: Famoudou Konate, były solista zespołu "Ballets Africains", zwany "Milesem Davisem Djembe" oraz Fadouba Oulare.

Najbliższe emisje

Reklama