⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES
  • AFRYKA: WOJNA TO BIZNES

Historia

AFRYKA: WOJNA TO BIZNES

Africa: War is Business

reżyser: Frank Vellenga

film dokumentalny, Holandia, 2006, 53 min.

Książę Jamie de Burbon de Parme, członek holenderskiej i hiszpańskiej rodziny królewskiej, podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, Sierra Leone i Liberii. Chce zrozumieć mechanizmy sterujące gospodarką tych państw, wyniszczonych przez nieustające wojny domowe.

Książę Jamie de Burbon de Parme jest ekspertem w zapobieganiu światowym konfliktom. Pracował na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie, wiele razy podróżował do Afryki. "Zawsze, kiedy podróżuję do tych krajów, zastanawiam się, jak to możliwe, że tak bogaty kontynent, który powinien czerpać ze swoich naturalnych bogactw, nie potrafi zapobiec biedzie i jest wciąż miejscem nieustających konfliktów wewnętrznych" - mówi. Według ekspertów to nie są konflikty plemienne, lecz wojny o diamenty.

Demokratyczna Republika Konga to państwo w środkowej Afryce, w którym występują bogate złoża surowców naturalnych takich, jak ropa naftowa, żelazo, diamenty, złoto, srebro, węgiel kamienny, mangan, cynk i kobalt. Sierra Leone, najbiedniejszy kraj na świecie, położony w zachodniej części Afryki, posiada złoża diamentów, tytanu, rutylu i boksytów. Sąsiadująca z Sierra Leone Liberia, eksploatująca lasy, posiada bogate złoża żelaza, diamentów i złota - surowców wywożonych na eksport do krajów europejskich i USA. Sytuacja gospodarcza i polityczna tych państw, na skutek wojen domowych, jest bardzo niestabilna, a bogate złoża są zarzewiem wszelkich konfliktów. Według twórców filmu, zachodni odbiorcy wywożonych z Afryki surowców i produktów przyczyniają się do wyniszczania afrykańskiej gospodarki, napędzając mechanizm wojenny. Alfred Brownell, liberyjski prawnik, który z trudem przeżył wojnę domową, przestrzega: "Pieniądze, które wydajecie na meble wykonane z afrykańskiego drewna oraz na diamenty i złoto stąd pochodzące, trafiają do generałów i dowódców, odpowiedzialnych za wielkie nadużycia i ludobójstwa w tej części świata".

Najbliższe emisje

Reklama