⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • Afryka, narkotykowy kontynent
  • Afryka, narkotykowy kontynent

 

Afryka, narkotykowy kontynent

Afryka, narkotykowy kontynent Afryka, narkotykowy kontynent Afryka, narkotykowy kontynent Stephane Bentura, Jean-Christophe Brisard Francja 2009

Africa Narcs

reżyser: Stephane Bentura, Jean-Christophe Brisard

film dokumentalny, Francja, 2009, 50 min.

Korupcja, zamachy stanu, morderstwa - tak właśnie wyglądają realia Afryki Zachodniej od czasu otwarcia nowego kanału przerzutu narkotyków między Europą a Ameryką Południową. Według szacunków ONZ, ponad pięćdziesiąt ton czystej kokainy corocznie pokonuje tranzytem zachodni skraj Czarnego Kontynentu.

Od Mauretanii, poprzez Gwineę Bissau po Senegal, autorzy filmu przemierzają dawne raje turystyczne, która na przestrzeni pięciu lat zamieniły się w strefy wpływów narko-baronów. Dokument to nie tylko przykład świetnie zrealizowanego ekranowego śledztwa, ale i wnikliwy wgląd w politykę karteli, mającą na celu wniknięcie w struktury afrykańskich krajów. Szefowie przestępczych organizacji nie cofną się bowiem przed niczym, gdy stawka jest wysoka. Przekonał się o tym chociażby João Bernardo Vieira, prezydent Gwinei Bissau, zamordowany w marcu 2009 roku w zamachu. Jego kraj jest jednym z najbiedniejszych na świecie, lecz teraz stał się także czołowym "narko-krajem" regionu.

Najbliższe emisje

Reklama