⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

AFGAŃSKIE CIENIE

Shadows

reżyser: Mary Ayubi, Polly Hyman

film dokumentalny, 2004, 52 min.

Mary jest ładną, młodą dziewczyną, która urodziła się i wychowała w Afganistanie. Chciała zostać lekarzem, ale przerwała naukę na Uniwersytecie w Kabulu, ponieważ była szykanowana. Wtedy zdecydowała, że zostanie dziennikarką, aby piętnować dyskryminację kobiet w swojej ojczyźnie.

Film pokazuje, że od czasu wyzwolenia Afganistanu spod władzy talibów, pozycja kobiet w tym kraju niewiele się zmieniła.

W Kabulu kobiety mogą uczyć się i pracować. Ale i to czasem okazuje się bardzo trudne. Mary postanawia wrócić z kamerą do budynku wydziału medycznego, z którego odeszła rok wcześniej. "Nie miałam pieniędzy na łapówki i nie chciałam, żeby nauczyciele mnie dotykali" - przypomina sobie niedoszła pani lekarz. Studentki jej byłej uczelni nadal skarżą się na korupcję i molestowanie seksualne. "Tylko te co mają pieniądze lub są w stanie spełniać zachcianki nauczycieli, mogą tu studiować" - żali się spotkana przez nią zawoalowana dziewczyna, która pragnie zachować anonimowość.

Poza Kabulem los kobiet jest jeszcze cięższy. W Kandaharze Mary spotyka Malalai - pierwszą afgańską panią oficer policji. Jej doświadczenia potwierdzają, że kobiety w Afganistanie często są traktowane jak obywatele drugiej kategorii. Malalai właśnie próbuje pomóc trzynastoletniej zgwałconej dziewczynce. W tym przypadku, to nie przestępca, ale ofiara może trafić do więzienia...

Mary dowiaduje się również, że w pobliskiej wiosce nadal praktykuje się starą tradycję "badd". Trzy lata wcześniej w tamtej okolicy został zamordowany mężczyzna. Żeby przestępca nie poszedł do więzienia, jego rodzina ofiarowała rodzinie zabitego "odszkodowanie" w postaci... trzech kobiet. "Nigdy nie zaakceptuję tego, że kobiety cierpią za zbrodnie popełnione przez innych" - buntuje się sfrustrowana Mary i z jeszcze większą motywacją przystępuje do dalszego dokumentowania losu swoich rodaczek.

Najbliższe emisje

Reklama