⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA
  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA
  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA
  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA
  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA
  • ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA

Historia

ADOLF EICHMANN. ZAKAZANE WSPOMNIENIA

Adolf Eichmann - Die geheimen Memoiren

film dokumentalny, Izrael, 2003, 56 min.

Podczas swojego procesu, oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości, miał powiedzieć: "Żałowanie to nic dobrego, żałowanie czegoś nie ma sensu, jest dobre dla małych dzieci". Adolf Eichmann, człowiek, który przyczynił się do śmierci milionów, nie okazał skruchy aż do samego końca - śmierci na stryczku w izraelskim więzieniu.

Urodzony w 1906 roku Adolf Eichmann był postrachem okupowanej Europy. Funkcjonariusz otoczonych złą sławą organizacji: SS, SD i Gestapo był jedną z ważniejszych figur aparatu terroru Trzeciej Rzeszy. Był człowiekiem fanatycznie religijnym, a mimo to pozbawionym zahamowań moralnych. Skuteczność Eichmanna w zaprowadzaniu krwawych porządków sprawiła, że powierzono mu koordynację tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", czyli gigantycznego ludobójstwa, które pochłonęło kilka milionów ofiar. Do jego zadań należała organizacja masowych deportacji Żydów do gett i obozów zagłady.

Autorzy dokumentu uzyskali dostęp do prywatnych dzienników Eichmanna. W ich filmie prywatne życie zbrodniarza splata się z jego zawodowym dziełem. Być może najbardziej zatrważającym faktem w biografii Eichmanna jest to, iż pozostał on zatwardziałym nazistą do samego końca, który notabene zgotowali mu potomkowie jego ofiar. Były podpułkownik SS uniknął bowiem alianckiej niewoli i po wojnie ukrywał się w Argentynie aż do roku 1956, gdy wytropili go agenci izraelskiego Mossadu. Dwa lata później, po sądowym procesie, został skazany i powieszony. Nawet w obliczu egzekucji Eichmann nie wyraził żalu za swoje czyny, do końca okazując butę i bezgraniczną wiarę w martwą już wówczas nazistowską ideologię.

W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne ukazujące marsz hitlerowców do władzy i ich późniejszy upadek, a żyjący świadkowie tamtych wydarzeń dają świadectwo swoich dramatycznych losów.

Najbliższe emisje

Reklama