⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

ADOLF EICHMAN

reżyser: Dan Setton, Ren Frank

film dokumentalny, Francja, 1994, 91 min.

Portret Karla Adolfa Eichmana, urodzonego w 1906 roku, w Niemczech, początkowo handlowca, później gorliwego członka NSDAP, na początku lat 30-ych.

Od 1939 roku był szefem działu do spraw Żydów w Komitecie Bezpieczeństwa Rzeszy. To on proponował Hitlerowi ostateczne rozwiązanie "żydowskiego problemu". Uczestniczył w organizacji transportu milionów Żydów do obozów śmierci. Od końca wojny poszukiwały go służby specjalne Mossadu. Eichman zniszczył jednak wszelkie dowody świadczące o jego nazistowskich powiązaniach. Służby izraelskie wpadły na jego ślad dzięki dawnej przyjaciółce, która zachowała jego zdjęcie. Do ujęcia Eichmana doszło dopiero w 1960 roku, w Argentynie. 11 kwietnia 1961 roku rozpoczął się jego proces w Izraelu. 31 maja 1962 roku dokonano na nim egzekucji przez powieszenie. Odpowiedział za zbrodnie przeciwko ludzkości. Po raz pierwszy w historii, państwo Izrael wymierzyło karę śmierci.

Najbliższe emisje

Reklama