⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

ACCORDION TRIBE - ODZYSKANE BRZMIENIE

Projekt Accordion Tribe

reżyser: Stefan Schwietert

film dokumentalny, Austria/Szwajcaria, 2004, 87 min.

Zapis trasy koncertowej najbardziej znanego na świecie zespołu akordeonistów - muzyczna uczta z jazzu, klasyki i awangardy w znakomitym wykonaniu.

Akordeon zazwyczaj kojarzy się z weselną kapelą albo okraszoną tradycyjną muzyką biesiadą - tylko nieliczni doceniają niezwykłą barwę i harmoniczne możliwości tego lekceważonego instrumentu. Wśród tych nielicznych znalazło się pięcioro pasjonatów, którzy postanowili pokazać światu inną twarz akordeonu. A raczej - dopuścić go do głosu.

"Tworząc Accordion Tribe chciałem pokazać kreatywność akordeonistów, którzy komponują własną muzykę" - mówi Amerykanin Guy Klucevsek, jazzman z awangardowym zacięciem, założyciel tej niezwykłej formacji.

Jako pierwszy do Klucevseka dołączył Szwed Lars Hollmer, ekscentryczny twórca futurystycznej muzyki na akordeon, keyboardy i instrumenty elektroniczne koncertujący w Stanach, Kanadzie, a ostatnio w Japonii. Marię Kalaniemi, a raczej jej album Klucevsek po raz pierwszy usłyszał w małym sklepie płytowym w Portland. Ta wrażliwa, obdarzona niespotykaną muzyczną intuicją akordeonistka z Finlandii wniosła do zespołu elementy artystycznego folku i muzyki klasycznej, ale też mnóstwo kobiecej energii i entuzjazmu.

Następny był Bratko Bibic ze Słowenii - Klucevsek, który sam jest słoweńskiego pochodzenia mówi o nim, że mają ze sobą świetny, nie tylko muzyczny kontakt. Bratko, znany z wyjątkowo karkołomnych kompozycji wzbogacił Accordion Tribe pierwiastkiem dźwiękowej prowokacji wynikającej ze śmiałych połączeń muzyki klasycznej, tradycyjnej, współczesnej i postmodernistycznej.

Jako ostatni dołączył do zespołu niewidomy muzyk-samouk Otto Lechner z Austrii, który na akordeonie gra od czwartego roku życia. Ten charyzmatyczny jazzman zaraził Accordion Tribe melancholią i uczuciowością, ale też - jako człowiek komponujący dla teatrów i słuchowisk radiowych - ilustracyjnym postrzeganiem muzyki.

Wszystkie te osoby poznajemy w dokumencie Stefana Schwieterta podczas trasy koncertowej. I chociaż muzyka odgrywa w tym filmie bardzo ważną rolę "Accordion Tribe" to również przejmująca opowieść o grupie indywidualistów, którzy z miłości do akordeonu potrafili pokonać granice nie tylko narodowości, ale przede wszystkim wrażliwości, techniki i muzycznych preferencji.

Najbliższe emisje

Reklama