⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • ABSOLUT WARHOLA
  • ABSOLUT WARHOLA

 

ABSOLUT WARHOLA

reżyser: Stanislaw Mucha

film dokumentalny, Niemcy, 2001, 90 min.

O korzeniach Andy'ego Warhola i jedynym w Europie muzeum pop-artu położonym obok wsi Mikova na Słowacji.

Stamtąd pochodzi Andy Warhol i jego rodzina. Michal Warhola, kuzyn Andy'ego: "U nas to Andrej. I nie Warhol, ale Warhola". Jego ciotki i wujkowie mają o nim mgliste pojęcie. Eva Prextowa: "Wiedzieliśmy, że Andy Warhol był malarzem, ale nie byliśmy przekonani, czy malował pokoje, domy, czy obrazy" .

Mieszkańcy wsi Mikova mają różne zdania o kuzynie: "Ja Andreja nie lubię, bo się nie ożenił. Gdyby po nim została rodzina, przyjeżdżała tu, Mikova byłaby szczęśliwa. Ale jego pochowali i już" albo "Mówili, że był somoseksualny, czy jaki, ale on nie był. On miał dobre serce. On zrobił wszystko dla Słowacji. Muzeum swoje zbudował dla Słowacji. Nie był somoseksualista".

Osoba z rodziny wspomina: "Raz przysłał nam z USA walizkę pełną obrazów krajobrazów i portretów. To było dawno i rzuciliśmy na strych, a resztą bawiły się dzieci, zwijały w trąbki. Gdy była powódź i sprzątaliśmy dom, wszystko powrzucaliśmy do wody. Nikt nie wiedział, że były takie cenne. Wszystkie podpisane osobiście przez Andy'ego Warhola".

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy'ego Warhola w Medzilaborcach, gdy pada deszcz, przecieka dach i woda leje się na oryginalne obrazy i reprodukcje. W kolekcji znajdują się prace z każdego okresu twórczego oraz nawiązujące do regionu, by ludzie mogli się identyfikować np. seriografie "Absolt Vodka" czy "Krzesło elektryczne". "Nie wiem, skąd Andy wziął taką ładną krowę w Nowym Jorku. Może potajemnie przyjechał do Mikovej i zrobił zdjęcie?".

Dr Michal Bycko, kustosz: "Autentyki zdobyliśmy od Johna Warhola, brata artysty. Okulary, aparat filmowy, nadal działa. Cenny notes Julii Warhola, matki. Bardzo ciekawe studium socjologiczne. Zapisywała wszystko, co zrobiła. Komu pożyczyła pieniądze, kto oddał, kto nadal jest winny. Widać kaligrafię, która się potem pojawia na wczesnych obrazach pop-artowskich Warhola, gdy matka podpisywała jego prace. Pisała po rusińsku, ale alfabetem łacińskim, nie cyrylicą". W muzeum znajduje się też sukienka, w której był chrzczony Andy i jego bracia - Paul i John, dzieci Julii Zavackiej i Andreja Warholi. Są też dwa oryginalne i najbardziej popularne dzieła Warhola ze słynnymi puszkami zupy Campbell.

Mikova jest dumna z Andy'ego Warhola i pokrewieństwa z nim. Każdego roku na świeżym powietrzu odbywa się festiwal na jego cześć. W czerwcu, lipcu, czasami w sierpniu. Teraz już chyba nie będzie, bo starościna, która go organizowała, umarła.

Najbliższe emisje

Reklama