⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

 

89 mm od Europy

89 mm od Europy 89 mm od Europy 89 mm od Europy Marcel Łoziński Polska/Niemcy 1993

reżyser: Marcel Łoziński

film dokumentalny, Polska/Niemcy, 1993, 12 min.

"Chciałem zrobić maksymalnie krótki, zwięzły i klarowny film nie tylko o styku różnych światów, lecz również o próbie szukania kontaktu między tymi dwiema Europami - Wschodnią i Zachodnią" - MARCEL ŁOZIŃSKI.

W Brześciu, małej miejscowości na granicy Polski z byłym ZSRR, codziennie dochodzi do zdumiewającego procederu. Na przejściu granicznym pracownicy kolei zmuszeni są zmieniać koła pociągów, aby dostosować je do obowiązującego w danym kraju rozstawu osi. Pociągi w Europie jeżdżą po torach szerokości 1435 mm, pociągi w byłych krajach ZSRR - 1524 mm. Różnica wynosi właśnie tytułowe 89 mm. Wszystko to dzieje się na oczach podróżujących tymi pociągami Francuzów, Holendrów i Niemców.

Ta krótka opowieść o odprawie międzynarodowego pociągu na granicy Zachodu ze Wschodem, nasycona jest symbolicznymi momentami ilustrującymi zderzenie dwóch kultur i światów. Dla polskich widzów liczba 89 milimetrów ma dodatkowe znaczenie, ponieważ rok 1989 był momentem przełomowym dla walczącego o wyzwolenie z komunistycznej opresji społeczeństwa.

W 1994 roku dokument został nominowany do Oscara oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Najbliższe emisje

Reklama