⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • 638 SPOSOBÓW NA ZABICIE CASTRO

 

638 SPOSOBÓW NA ZABICIE CASTRO

638 Ways to Kill Castro

reżyser: Dollan Cannell

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2006, 75 min.

Przez niemal pół wieku CIA i emigranci kubańscy próbowali opracować sposób na zamordowanie Fidela Castro. Niektóre z tych spisków mogłyby wprowadzić w zakłopotanie samego Jamesa Bonda.

Będący dziś na emeryturze Fabian Escalante, który przez pewien czas był odpowiedzialny za ochronę Fidela i brał udział w udaremnieniu wielu ataków na jego życie, wyliczył, że podjęto aż 638 prób zabicia El Commandante. Życie Castro było zagrożone od czasu rewolucji w 1959 roku, która wyniosła go na pozycję najwyższego przywódcy Kuby. Nieudana inwazja w Zatoce Świń w 1961 roku miała na celu likwidację Fidela, jego brata Raula i Che Guevary. Do skutku nie doszła też próba detonacji cygara, które miało wybuchnąć w twarz Castro, ani przekazanie mu cygar nasączonych substancją chemiczną, wywołującą halucynacje. Ponieważ był on zapalonym nurkiem, CIA planowała podrzucenie do wód u wybrzeży kubańskich, gdzie oddawał się swojemu hobby, małży wypełnionych materiałem wybuchowym. Próbowano też umieścić truciznę w jego kostiumie do nurkowania, mającą wywołać chorobę skóry. Innym, niedoszłym do skutku, sposobem na zgładzenie El Commandante miał być tajemniczy długopis - strzykawka, albo trujący proszek wsypany mu do butów. Nie powiodły się też próby podania Fidelowi trujących pigułek przez jego byłą kochankę, ani zastrzelenie go przez byłego przyjaciela. W 2000 roku miała miejsce ostatnia próba pozbawienia życia kubańskiego przywódcy. Jego ochrona udaremniła ją, odnajdując 90 kg materiałów wybuchowych pod mównicą, przy której miał stanąć.

Z powodu powtarzających się ataków na jego życie, Castro musiał zmienić swoje zwyczaje, do których należało m.in. samotne chodzenie po ulicach. Zaczął często zmieniać miejsce pobytu, zatrudnił sobowtórów. Służby bezpieczeństwa nadal kontrolują i prześwietlają wszystkie przysyłane mu prezenty, chociaż od kilku lat zaprzestano już zamachów na jego życie.

Najbliższe emisje

Reklama