⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

596 dni

reżyser: Bożena Klimus, Jan Zub

film dokumentalny, Polska, 2008, 26 min.

W 2006 roku do Polski sprowadzono czaszkę jednego z oficerów zamordowanych w Katyniu. Czekały na nią dwie rodziny.

Po odkryciu masowych grobów w lasach katyńskich jeden z duńskich lekarzy zabrał jedną z czaszek do laboratorium w Kopenhadze. Początkowo stwierdzono, że należy ona do Ludwika Szymańskiego. Jednak w latach 60. pojawia się już nazwisko Siemiński. Zarówno Marii, córce Siemińskiego, jak i Jerzemu, synowi Szymańskiego, zależało na ustaleniu prawdziwej tożsamości osoby, do której należała czaszka. W 2006 roku czaszkę sprowadzono do Polski. Od tego momentu do chwili ogłoszenia nazwiska minęły tytułowe 596 dni.
Dokument ukazuje pełne emocji i napięcia chwile w rodzinie Marii oraz Jerzego. Pozwala spojrzeć na tragedię narodową przez pryzmat pojedynczego człowieka. Pokazuje także w jaki sposób, krok po kroku, Jerzy otwiera się przed swoją rodziną, dla której dramatyczna przeszłość mężczyzny był owiana tajemnicą.

Najbliższe emisje

Reklama