⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

500 DUSZ

500 Almas

reżyser: Joel Pizzini

film dokumentalny, Brazylia, 2001, 104 min.

Pełnometrażowy film dokumentalny "500 dusz" wprowadza w świat Indian Guató, grupy etnicznej rozproszonej w regionie Pantanal, zwanej potocznie "canoeiros", od nazwy łódek, którymi pływają.

Tytuł filmu Joela Pizziniego nawiązuje do liczby ludności Guató, która wg pierwszych szacunków, dokonanych na początku XIX-ego wieku, wynosiła 500. W tamtym czasie słowo "dusza" używane było jako synonim słowa "dziki". Dziś na ich ojczystej ziemi, wyspie Ínsua, żyje tylko dwudziestu potomków Indian Guató. Podczas próby podboju części terytorium, został zamordowany ich przywódca, ale sprawców nigdy nie ukarano. W filmie "500 dusz" odegrano fikcyjny proces morderców, aby w ten sposób dotrzeć do wspomnień Indian Guató z tamtego okresu. Reżyser Joel Pizzini tworzy barwną mozaikę obrazów i dźwięków mistycznego świata Indian, odkrywając przy tym powiązania między kulturą, językiem, miejscem zamieszkania i tożsamością, które zmieniały się i ewoluowały podczas trwającej wiele lat niezwykłej sagi plemienia Guató.

Najbliższe emisje

Reklama