⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

50 LAT MILCZENIA

reżyser: Ned Lander

film dokumentalny, Australia, 1994, 57 min.

Film przedstawia historię 70 - letniej Jan, która dopiero pięćdziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach z okresu wojennego postanowiła wyjawić swój sekret.

W czasie II Wojny Światowej Jan wraz z matką i dwiema siostrami była więziona w obozie koncentracyjnym. Później, siedemnastoletnią dziewczynę przeniesiono do zamkniętego domu w Semmarang, gdzie miała pracować jako "dama do towarzystwa". Tutaj, przez kilka miesięcy była bita, gwałcona i torturowana przez żołnierzy japońskich. Kiedy odesłano Jan z powrotem do obozu, była w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym.

Przez kolejne miesiące grożono jej śmiercią, jeśli wyjawi fakty o zdarzeniach w Semmarang. I zamilkła na pół wieku. Po wojnie, Jan wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci. Dopiero pięćdziesiąt lat po wojnie opisała historię i pozwoliła przeczytać swojej wspomnienia córce. Dziś, Jan żyje w Adelaide w Australii.

Najbliższe emisje

Reklama