⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

41 STRZAŁÓW

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 44 min.

Autorzy filmu prowadzą swoje dochodzenie w sprawie zastrzelenia czarnoskórego Amadou Diallo i nasilenia się brutalności nowojorskiej policji wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych.

W lutym 1999 roku Amadou Diallo, czarnoskóry mieszkaniec Bronxu, został zabity przez policjantów przed drzwiami swojego mieszkania. Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach wystrzelili do niego 41 pocisków. W czasie śledztwa twierdzili, że pomylili Amadou Diallo z poszukiwanym przestępcą. Policjanci zostali uniewinnieni. Decyzja ta wywołała falę demonstracji. "Kolorowi" Amerykanie napominali, że polityka "zero tolerancji" ustanowiona przez byłego burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulaniego nie upoważnia policji do rasistowskich praktyk, a zwłaszcza do znęcania się nad członkami mniejszości etnicznych.

Najbliższe emisje

Reklama