⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: WARSZAWA

reżyser: Marie-France Bojanowski

film dokumentalny, Francja, 2002, 28 min.

Warszawa widziana oczami zagranicznych dokumentalistów.

Autorzy filmu starają się przedstawić Warszawę, jedną z najmłodszych stolic europejskich, od różnych stron. Robią to w taki sposób, aby dokument był zrozumiały i interesujący także dla osób, które o stolicy Polski wiedzą niewiele lub nic. Opowiadają zarówno o historii znanych miejsc, na przykład odbudowanej po wojnie Starówki lub nieakceptowanego przez jednych i tolerowanego przez innych, Pałacu Kultury i Nauki, jak i o życiu codziennym mieszkańców miasta.

Rozmawiają między innymi z kioskarzem, handlarzem ze Stadionu Dziesięciolecia, pianistą przygotowującym się do zagrania koncertu przy pomniku Chopina w Łazienkach, taksówkarzem, maszynistą z tramwaju. Ciekawostką jest zaprezentowany w filmie fotoplastikon. Okazuje się, że właśnie w Warszawie zachował się jedyny w Europie wciąż używany stereoskop. W dokumencie nie brakuje odniesień do życia kulturalnego miasta - Andrzej Wajda opowiada przed kamerą o projekcie wspomagającym początkujących filmowców.

Realizatorzy filmu zainteresowali się także gastronomicznymi zwyczajami Polaków. Opisują popularne dania, a także przedstawiają jeden z nielicznych już barów mlecznym. Odwiedzają także modny klub chcąc dowiedzieć się, gdzie młodzi mieszkańcy Warszawy lubią bawić się wieczorami. Z filmu wyłania się obraz miasta w trakcie przemian, które łączy w sobie tradycję i nowoczesność, nie zapomina o przeszłości, ale zwrócone jest ku przyszłości.

Najbliższe emisje

Reklama