⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: SANKT PETERSBURG

reżyser: Nadine Kuhn

film dokumentalny, Francja, 2002, 28 min.

Film przedstawia Sankt Petersburg rok przed obchodami 300. rocznicy istnienia miasta.

Sankt Petersburg został założony w 1703 roku przez Piotra I, który chciał, aby stolicą Rosji było miasto zbudowane na wzorcach zachodnich. Nowy ośrodek władzy szybko powiększał się. W 1760 roku liczył już 150 tysięcy mieszkańców. Momentem zwrotnym w historii miasta była rewolucja październikowa. W 1918 roku, wraz z końcem carskiej Rosji, Sankt Petersburg przestał być stolicą. Stracił również swoją nazwę do 1991 roku był Leningradem.

Obecnie miasto liczy prawie 5 milionów mieszkańców. Architektura Sankt Petersburga przypomina zabudowę osiemnastowiecznych europejskich miast. Przy jej powstawaniu pracowało kilku zagranicznych architektów. Chociaż zabytki są głównym powodem, dla którego turyści przyjeżdżają do dawnej stolicy Rosji, to często zwabia ich również możliwość obserwowania widnych nocy.

Najbliższe emisje

Reklama