⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: SAN FRANCISCO

film dokumentalny, Francja, 2002, 27 min.

San Francisco to drugie pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Mieszka w nim prawie 800 tysięcy ludzi, a każdego roku odwiedza je 16 milionów turystów.

San Francisco zostało założone pod koniec XVIII wieku przez misję Franciszkanów. Miejscowość została nazwana Yerba Buena i znalazła się pod wpływami Hiszpanii. W pierwszej połowie następnego stulecia została zdobyta przez Meksyk, a potem przez USA. Rozwijała się powoli, aż do 1848 roku, kiedy to w rzece American odkryto złoto. Napływający na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych poszukiwacze drogiego kruszcu szybko zasiedlili okolice. W 1850 roku San Francisco miało już 35 tysięcy mieszkańców.

W kolejnych latach miasto rozwijało się gospodarczo i przyjmowało emigrantów z całego świata, w tym Chińczyków, Japończyków i Filipińczyków, stając się w ten sposób miejscem spotkania Zachodu i Wschodu. Chińska dzielnica, Chinatown, jest największą chińską społecznością mieszkającą poza Azją. Film przedstawia najbardziej znane miejsca San Francisco takie, jak most Golden Gate, wiktoriańskie domy, czy też wyspę Alcatraz. Życie codzienne jego mieszkańców zostało opisane na przykładzie kilku z nich - między innymi piekarza, kucharza i specjalisty od tatuaży.

Najbliższe emisje

Reklama