⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: RZYM

reżyser: Eric Wastiaux

film dokumentalny, Francja, 2002, 29 min.

Rzym, stolica Włoch, od stuleci odgrywa ważną rolę w religijnym, politycznym i kulturalnym życiu Europy.

Odkrycia archeologiczne wskazują, że tereny, na których znajduje się Rzym, były zamieszkiwane już w drugim tysiącleciu p. n. e. W VIII wieku p. n. e. na jednym ze wzgórzy została założona pasterska osada (według legend byłaby to miejscowość ustanowiona przez Romulusa). Wraz z innymi osadami, które powstawały w okolicy, połączyła się w ligę siedmiu wzgórz. Pod koniec VII wieku Etruskowie podbili ją i założyli na jej miejscu jedno miasto. Po upływie pewnego czasu przedstawiciele starych miejscowych rodów wypędzili Etrusków i przekształcili Rzym w republikę.

Kilkaset lat później miasto stało się stolicą wielkiego imperium. Zajmujące bardzo duży obszar państwo zaczęło rozpadać się w IV wieku n.e., a jego zachodnia część wraz z Rzymem upadła w 476 roku po najazdach barbarzyńców. Mimo że polityczna rola miasta bardzo zmalała, to wciąż zajmowało ono bardzo ważne miejsce w Europie a potem w świecie, gdyż stało się siedzibą Papieży. Od wieków jest także jednym z centrów kulturalnych Europy. W 1861 roku, czyli w momencie zjednoczenia Włoch, zostało ogłoszone stolicą tego kraju.

Film Erica Wastiaux opowiadający o Rzymie rozpoczyna się porannym zwiedzaniem zabytków. O tej porze, kiedy turyści jeszcze śpią i ulice są puste, można spokojnie oglądać stare budowle, pomniki i fontanny. Filmowcy odwiedzają również Watykan, który w 1929 roku został uznany za osobne państwo - najmniejsze na świecie, ale jedno z najbardziej (a może najbardziej) odwiedzane przez obcokrajowców.

Zabytki łączą się nierozerwalnie ze sztuką, która widoczna jest w Rzymie niemal na każdym kroku. Kiedy przychodzi pora jedzenia, realizatorzy zaglądają do restauracji, bo stolica Włoch to przecież także miasto smaków: kawy, makaronu i pomidorów. Po posiłku przychodzi czas na życie kulturalne miasta i spotkanie ze znanym kompozytorem muzyki filmowej, laureatem Oscara i Złotej Palmy, Nicolą Piovanim oraz wizytę w Cinecitta, legendarnym studiu filmowym. Z kolei wieczorem ekipa filmowa śledzi jednego z paparazzich - odkąd ten termin określający wścibskich fotografów został wymyślony (pierwszy raz użyto go w filmie "Dolce vita" Federico Felliniego), kojarzy się on między innymi właśnie z rzymskim "highlife'em".

Najbliższe emisje

Reklama