⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: RIO DE JANEIRO

film dokumentalny, Francja, 2002, 28 min.

Rio de Janeiro opisuje się często jako miasto wielkich kontrastów: ogromnego bogactwa i skrajnej nędzy.

Miejsce, w którym położone jest miasto zostało odkryte prawdopodobnie 1502 roku przez Portugalczyka André Goncalvesa, który nazwał je Rio de Janeiro, co znaczy "styczniowa rzeka". Jednak w tamtym okresie Portugalia bardziej interesowała się północną częścią Brazylii, która przynosiła zyski ekonomiczne. Pierwszymi Europejczykami, którzy zaczęli stawiać budynki na terenie Rio, byli Francuzi. Niedługo po nich zaczęli osiedlać się tam Hiszpanie, ale w latach sześćdziesiątych XVI wieku miasto na dobre weszło w strefę wpływów portugalskich.

W XVIII wieku Rio zaczęło szybko rozwijać się. Znajdowało się wtedy na drodze, którą transportowano złoto i diamenty odkryte w Minas Gerais. W 1763 roku miastu nadano statut stolicy portugalskiego wicekrólestwa Brazylii. Na początku kolejnego stulecia na pewien czas schronił się w Rio król Portugali wraz z dworem. Kilka lat później jego syn ogłosił kolonię niepodległym państwem. Miasto było stolicą nowego kraju do 1960 roku, kiedy to utraciło swoją pozycję na rzecz Brasilii.

Obecnie Rio de Janeiro liczy ponad 5 milionów mieszkańców, a jego 10 milionowa aglomeracja uznawana jest za czwartą pod względem wielkości w Ameryce Łacińskiej. Rio to miejsce kolorowe, słoneczne, ożywione. Na okolicznych plażach nawet o godzinie 2 rano można spotkać ludzi grających w piłkę nożną, a jeszcze później - ulicznych muzyków dających koncerty. Jednak nie wszystko w Rio kojarzy się z zabawą. Uderzający jest kontrast między południową częścią miasta, zamieszkiwaną przez ludzi dość zamożnych oraz bardzo bogatych, a dzielnicami północnymi, których mieszkańcy cierpią nędzę. Szacuje się, że 1/3 populacji miasta to lokatorzy "faveli". Mimo to, podobno nawet biednym z Rio nie brakuje radości życia.

Najbliższe emisje

Reklama