⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

24 GODZINY Z ŻYCIA MIASTA: BERLIN

reżyser: Romane Melis

film dokumentalny, Francja, 2002, 27 min.

Ponad 10 lat od zniszczenia muru Berlin wciąż przechodzi metamorfozy. Choć wiele się zmieniło, miasto zachowało wiele charakterystycznych dla siebie cech.

Obszar Berlina był zamieszkiwany prawdopodobnie już tysiące lat temu, ale miejscowość istnieje oficjalnie dopiero od XIII wieku, kiedy to dwie pobliskie osady połączyły się w jedną i otrzymały prawa miejskie. Od XVIII stulecia Berlin był stolicą różnych państw niemieckich, a od 1990 roku - zjednoczonych Niemiec.

Obecnie miasto jest jednym z największych w kraju pod względem powierzchni. Aż 40 procent jego obszaru to lasy, stawy i rzeki. Współczesny Berlin opisać można jako miasto kosmopolityczne - duża część jego mieszkańców to emigranci. Inną charakterystyczną cechą miasta jest to, że stało się ono miejscem dwóch kultur. Jedna z nich to ta rozumiana klasycznie - muzea, opera, znana filharmonia i liczący się w świecie kina festiwal filmowy. Oprócz niej można zaobserwować jeszcze "kontrkulturę", czyli kulturę twórców alternatywnych, niekonwencjonalnych. Berlin jest także jednym z ulubionych miast DJ - ów.

Najbliższe emisje

Reklama