⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • 14:28
  • 14:28

 

14:28

14:28 14:28 14:28 Du Haibin Chiny 2009

1428

reżyser: Du Haibin

film dokumentalny, Chiny, 2009, 115 min.

12 maja 2008 roku o godzinie 14:28 w chińskiej prowincji Syczuan zatrzęsła się ziemia. Wstrząs sejsmiczny o sile 8 stopniu w skali Richtera trwał 2 minuty i 34 sekundy, ale jego plon był przerażający: 69 tysięcy ludzi straciło życie, aż 15 milionów - dach nad głową.

Na Nowy Rok już można było kupić DVD z najbardziej przerażającymi scenami, pamiątkowe albumy z fotografiami ciał oraz zdjęciami zrobionymi w BeiChuan, miasteczku najsilniej dotkniętym kataklizmem. Szczególnym wzięciem cieszyły się one wśród turystów. Ponadto chińska telewizja, zbyt zajęta kręceniem reportaży o wizytach na miejscu tragedii zatroskanych polityków, nie pokazała scen, do jakich dochodziło na pozostawionych przez trzęsienie ruinach. Zniszczone gospodarstwa stały się celem band szabrowników, gotowych rabować bezwartościowe nawet rzeczy. Kilka miesięcy później wspomnienie o kataklizmie było nadal żywe - surowa zima utrudniała przetrwanie poszkodowanym, skarżącym się na źle przeprowadzaną odbudowę ruin i organizacyjną nieudolność przy rozdzielaniu pomocy. Reżyser Du Haibin udokumentował codzienny heroizm ludzi dosłownie podnoszących swoje życie z gruzów. Przy pomocy kamery przedstawił ich rozpacz, godność i siłę. W efekcie powstał poruszający film "14:28", wyróżniony nagrodą dla najlepszego dokumentu na festiwalu w Wenecji.

Najbliższe emisje

Reklama