⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ
  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ
  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ
  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ
  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ
  • 11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ

Historia

11 WRZEŚNIA. WALKA O PRAWDĘ

Press For Truth

reżyser: Ray Nowosielski

film dokumentalny, USA, 2006, 53 min.

Gdy runęły wieże WTC w Nowym Jorku Kristen Breitweiser, Patty Casazza, Lorie Van Auken i Mindy Kleinberg straciły mężów. Sławne jako New Jersey Widows (Wdowy z New Jersey) lub New Jersey Girls (Dziewczęta z New Jersey) od lat walczą o prawdę na temat zamachów z 11 września 2001 roku.

Wraz z innymi rodzinami ofiar tamtych wydarzeń tworzą niezależną organizację społeczną The Family Steering Committee, która przyczyniła się do powstania Komisji, powołanej przez Kongres USA, do zbadania przyczyn, przebiegu i skutków tragedii z 11 września. Rodziny ofiar zarzucają administracji rządowej i samemu Georgeowi W. Bushowi brak współpracy i utrudnianie prac Komisji. Według nich Biały Dom nie udostępnił wielu dokumentów, o jakie zwrócili się do niego członkowie Komisji, a prezydent Bush i wiceprezydent Cheney odmówili publicznego stawienia się przed nią, zgadzając się jedynie na przesłuchanie za zamkniętymi drzwiami, bez składania przysięgi. Sama Komisja też nie wyjaśniła większości okoliczności tamtych zajść - według Lorie Van Alken jedynie 30% kwestii zostało zawartych w jej końcowym raporcie. Podstawowe pytania nadal pozostają bez odpowiedzi. Nie wiadomo, dlaczego obrona powietrzna USA, mimo ostrzeżeń otrzymywanych ze strony innych krajów o zagrożeniu terrorystycznym, nie zabezpieczyła WTC i Pentagonu. Inne, powracające pytanie dotyczy faktu całkowitego zawalenia się wież oraz kwestii, dlaczego doszło do zniszczenia stali, z której były zbudowane. Nie wiadomo też dlaczego prezydent, który został powiadomiony o zawaleniu się drugiej wieży podczas wizyty w jednej ze szkół na Florydzie, nie podjął natychmiastowych działań, lecz pozostał z uczniami w klasie jeszcze przez ponad 10 minut.

Rodziny ofiar współpracują z Paulem Thompsonem, autorem strony internetowej Complete 9/11 Timeline, wydanej też w postaci książki zatytułowanej "The Terror Timeline". Thompson zamieścił tu tysiące wiadomości i publikacji oraz sprawozdań z konferencji prasowych, pojawiających się na przestrzeni lat, które dowodzą, że rząd USA był świadomy, iż kraj stoi w obliczu zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Najbliższe emisje

Reklama