⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

1000 LAT JAZDY POLSKIEJ

reżyser: Edmund Zbigniew Szaniawski

film dokumentalny, Polska, 1989, 48 min.

Około 1000-letnia historia polskiej jazdy pokazuje, jak szczególne znaczenie miała ona nie tylko dla konfliktów wojennych, ale również dla polskiej kultury i narodowej tożsamości.

Reżyser przedstawia dzieje polskiej kawalerii na przestrzeni niemal tysiąclecia: od bitwy pod Cedynią w 972 roku, która utrwaliła dominację Polan na Pomorzu Zachodnim aż do ostatniej szarży ułańskiej w 1939 roku, kiedy 40 pułków polskiej jazdy stanęło do heroicznej walki przeciwko nazistowskim czołgom i samolotom. "1000 lat polskiej jazdy" to jeden z najbardziej znanych dokumentów Edmunda Zbigniewa Szaniawskiego, reżysera, który ma w dorobku około 500 filmów dokumentalnych i edukacyjnych. Twórca jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, a także kawalerem Krzyża Virtuti Militari jako były oficer Armii Krajowej i członek harcerskiego batalionu "Zośka".

Najbliższe emisje

Reklama