Aktualności

 

wtorek, 11 października 2016 r.

Ukraina! Festiwal filmów ukraińskich. Warszawa, kino iluzjon 20-23 października 2016

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich to pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie. Oprócz pokazów najważniejszych filmów z Ukrainy z ostatnich lat, w programie spotkania z gośćmi, konkurs na najlepszy film festiwalu oraz warsztaty kulinarne prowadzone przez Kuchnię Konfliktu. Wszystkie projekcje filmowe odbędą się w Kinie Iluzjon w Warszawie. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada.


Ukraina - Festiwal Filmowy

"Ukraińcy to największa grupa cudzoziemców mieszkająca w Warszawie. Łączy nas bliskie sąsiedztwo i wspólna historia. Sama mam przyjaciół ukraińskich zarówno mieszkających w Polsce jaki i na Ukrainie i wiem, że więcej nas łączy niż dzieli szczególnie w ostatnich latach. To właśnie na jednym z przyjacielskich spotkań z Ukraińcami, narodził się pomysł zorganizowania festiwalu i przybliżenia kultury ukraińskiej. W tym roku również przypada 25 lat od uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Co wiemy na temat naszych sąsiadów? Co ich boli, o czym marzą i jakie tematy są dla nich ważne? Podczas festiwalu UKRAINIA! poprzez filmy będziemy chcieli pokazać jak wygląda współczesne życie Ukraińców, a także uroki tego niezwykle pięknego kraju. Na festiwal zapraszamy mieszkańców Warszawy, Polaków i Ukraińców. Chcemy bliżej się poznać, wspólnie spędzić czas w kinie i rozmawiać o filmach oraz kulturze Ukraińskiej." – o idei przyświecającej Festiwalowi UKRAINA! mówi Beata Bierońska Lach – prezes Fundacji Luna Plus i pomysłodawczyni Festiwalu.

W kinie Iluzjon zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy ukraińskie ostatnich lat, m.in. "Żywy ogień" Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To film, który powstawał prze 4 lata i przenosi widza w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia. Pokażemy również fabuły, a wśród nich, m.in. "Bracia. Ostatnia spowiedź" Wiktorii Trofimenko oraz "Przewodnik" Ołesia Sanina, opowieść o amerykańskim chłopcu, który zmuszony jest do poradzenia sobie w trudnych warunkach Ukrainy lat 30-tych. W programie również klasyka kina ukraińskiego, odrestaurowane "Cienie zapomnianych przodków" Sergieja Paradżanowa z 1964 roku. Festiwal UKRAINA! pokaże nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową ukraińskiej kinematografii, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, będzie przede wszystkim miejscem spotkania Polaków i Ukraińców.

Ukraina - Festiwal Filmowy

Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz bajek dla dzieci, połączony z zabawami, które poprowadzą animatorzy znani z Misiowych Poranków.


Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Ołehowi Sencowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Ołeh Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny "Gracz" na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Film Ołeha Sencowa "Gracz" będzie można obejrzeć podczas festiwalu UKRAINA!

Wszystkie informacje powstaną w dwóch wersach językowych: polskiej oraz ukraińskiej.Organizator: Fundacja Luna Plus

Partnerzy: Kino Iluzjon, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Europejska Akademia Filmowa, Polska Akademia Filmowa, Związek Ukraińców w Polsce, Kuchnia Konfliktu, Krytyka Polityczna

Kontakt dla mediów: Joanna Sawicka, T: 668-307-066Ukraina - Festiwal Filmowy

 

Reklama

Szukaj aktualności

FILTRUJ WYNIKI

piątek, 22 listopada 2019 r.

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się 24 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas gali zostaną przyznane Kamery Dawida oraz obędzie się warszawska premiera polsko-amerykańskiego filmu „MAM NA IMIĘ SARA” w reż. Stevena Oritta.

środa, 20 listopada 2019 r.

Kino Helios partnerem 17. WJFF

W 2019 roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA nawiązał partnerstwo ze znaną ze współpracy największymi polskimi festiwalami filmowymi siecią kin HELIOS.

środa, 13 listopada 2019 r.

Zbliża się 17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

środa, 13 listopada 2019 r.

Siedem powodów, dla których warto wybrać się na Festiwal #HumanDOC

W dniach 22- 24 listopada w Kinotece rozpocznie się X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC.

poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Zgłoś swoją miejscowość do plebiscytu "Twoje miasto z góry" i zobacz ją z lotu ptaka w PLANETE+

Metropolia, urokliwa wieś czy malownicze miasteczko? To widzowie zdecydują, która miejscowość zostanie pokazana w specjalnym odcinku popularnej serii Polska z góry na antenie Planete+.