⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Aktualności

 

poniedziałek, 17 października 2016 r.

Ukraina! Festiwal filmów ukraińskich - program festiwalu

Przedstawiamy program Festiwalu Filmów Ukraińskich UKRAINA! Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 23 października w Kinie Iluzjon w Warszawie i jest to pierwsza tego typu impreza odbywająca się w stolicy. W programie znajdą się najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat, które poruszyły Ukraińców lub zaistniały na festiwalach filmowych na świecie. A także warsztaty kuchni ukraińskiej i spotkanie dla dzieci przygotowane przez lubianych i nagradzanych animatorów z Misiowych Poranków. Trwa również zbiórka pieniędzy na koncert zespołu The Hypnotunez na portalu polakpotrafi.pl.


Ukraina - Festiwal Filmowy

Od 7 października w kasie Kina Iluzjon można będzie kupować bilety na festiwal. Bilety w cenie 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy).
W załączniku przesyłam pełen program projekcji filmowych wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz opisy filmów.
W sprawie akredytacji, poproszę o zgłoszenia mailowe do 17 października. Akredytacje będą obowiązywały na wszystkie pokazy filmowe, spotkania po pokazach oraz na koncert.

Koncert planujemy 22 października o godz. 22:00 w barStudio. Zapraszamy do wsparcia i przekazywania dalej: strona koncertu

UKRAINA! festiwal na polakpotrafi.pl

Oprócz pokazów filmowych planujemy koncert ukraińskiego zespołu THE HYPNOTUNEZ. To prawdziwe uderzenie dźwięku i pozytywnej energii prosto z Ukrainy, koncertowa "petarda", doskonałe połączenie swingu, jazzu oraz innych gatunków tanecznych w klimatach retro, z dziką punk rockową werwą i spontanicznością. Klasyczne instrumentarium big bandowe, takie jak choćby kontrabas, puzon czy trąbka w mariażu z brudnym undergroundowym brzmieniem, od razu porywa widownię do tańca. W stylu Ukraińców można usłyszeć też pozytywne odniesienia do najlepszych wzorców gatunku, jak choćby Gogol Bordello czy Manu Chao. W tym celu uruchomiliśmy zbiórkę funduszy na polakpotrafi.pl.

Program filmowy festiwalu

Festiwal UKRAINA! otworzymy pokazem filmu „Gniazdo turkawki” w reż. Tarasa Tkaczenki. Będzie to pierwszy pokaz w Polsce. Film otrzymał nagrodę Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na MFF w Odessie, a reżyser będzie gościem Festiwalu UKRAINA! „Gniazdo turkawki” opowiada bardzo współczesną historię, młodej Ukrainki, która wraca do domu po 2 latach emigracji. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Film porusza kwestię masowej emigracji Ukraińców. Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Film pokażemy 2 razy podczas festiwalu i reżyser spotka się z widzami.

Gościem festiwalu będzie również reżyserka filmu "Bracia. Ostatnia spowiedź" Wiktoria Trofimenko. Filmowy debiut ukraińskiej reżyserki Wiktorii Trofimenko oparty jest na motywach powieści szwedzkiego pisarza Torgny’ego Lindgrena. Zdobył m.in. nagrodę jury za najlepszą aktorkę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz nagrodę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rumunii. To głęboko poruszający obraz ukazujący siłę miłości i nienawiści dwóch skłóconych braci Hucułów, którzy nie rozmawiają ze sobą od 40 lat i życzą sobie nawzajem śmierci. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie reżyserki z widzami. Tytułem, który warto wziąć pod uwagę jest "Lot złotej muszki" Iwana Krawczyszyna. Powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, piszącego o halickich tradycjach. Z tego regionu pochodzi również reżyser. Główna bohaterka to dziewczynka Mykoła z wielką wyobraźnią, która opowiada trzy razy w odmienny sposób tę samą historię o tym, jak w jej wsi o mały włos przez byka nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Świętością dla Mykoły są słowa jej dziadka, z których czerpie mądrość i interpretuje rzeczywistość. Dziewczynka wie, że trzeba być dobrym, a ludzkie życie podobne jest do lotu złotej muszki nad ogniem – tak jaskrawe i krótkie…

Podczas festiwalu pokażemy również debiutancki film Olega Sencowa „Gracz” poprzedzony krótkim filmem, w którym swoje wsparcie dla Olega wyrażają znani Polacy związani ze środowiskiem filmowym i kulturą. Przy tej okazji organizujemy zbiórkę pieniężną, która przeznaczona będzie na wydatki prawne mające na celu uwolnienie i wsparcie finansowe dwójki dzieci Olega Sencowa.

Wśród dokumentów polecamy „Żywy ogień” Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle ogromnych zmian społecznych, dążeniu do wzbogacenia i konsumpcjonizmu, spotykamy ludzi, dla których liczy się podtrzymywanie tytułowego żywego ognia, tradycja przodków i historia Huculszczyzny. Film otrzymał nagrodę specjalną jury na HOT DOCS Canadian International Documentary Festival 2015, a także nagrodę za najlepsze zdjęcia na Salem Film Fest 2016 (USA).

Znakomitym obrazem jest film dokumentalnym „Ukraińscy szerfowie” Romana Bondarczuka, który otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie filmów pełnometrażowych IDFA. To tragikomiczna opowieść o dwóch szeryfach, którzy działają na południu Ukrainy i próbują powstrzymać przestępczość. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. To ukraiński kandydat do Oscara.

Pokaz dla dzieci

W trakcie festiwalu zapraszamy do zabawy również dzieci. Przygotowaliśmy cykl rodzinnych zabaw: krótki pokaz polskich i ukraińskich bajek, wspólne rozwiązywanie międzynarodowych zagadek i stworzenie polsko-ukraińskiej flagi. Nie zabraknie wspólnych występów. W ramach zabaw dzieci będą mogły stworzyć Motanki - słowiańskie lalki dobrych życzeń.

Warsztaty kuchni ukraińskiej

Warsztaty kuchni ukraińskiej poprowadzą Ukraińcy gotujący na co dzień w Kuchni Konfliktu. Będzie to znakomita okazja do poznania tradycji kulinarnych Ukrainy oraz odkrycia kilku kuchennych tajemnic i smaków.

Bilety

14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), poranek dla dzieci 15 zł, warsztaty kulinarne 45 zł, Rezerwacja biletów: tel. 22 848 33 33, e-mail: [email protected]

 

Reklama

Szukaj aktualności

FILTRUJ WYNIKI

poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r.

Dzień Ziemi 2020 w Planete+

W roku 2020, podczas globalnej pandemii koronawirusa Światowy Dzień Ziemi, który świętuje właśnie swoje 50-lecie, nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego też Planete+ zabiera widzów w pełną emocji podróż po naszej pięknej, choć trochę zaniedbanej, planecie. Oto jakie programy i filmy zobaczymy.

piątek, 22 listopada 2019 r.

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się 24 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas gali zostaną przyznane Kamery Dawida oraz obędzie się warszawska premiera polsko-amerykańskiego filmu „MAM NA IMIĘ SARA” w reż. Stevena Oritta.

środa, 20 listopada 2019 r.

Kino Helios partnerem 17. WJFF

W 2019 roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA nawiązał partnerstwo ze znaną ze współpracy największymi polskimi festiwalami filmowymi siecią kin HELIOS.

środa, 13 listopada 2019 r.

Zbliża się 17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

środa, 13 listopada 2019 r.

Siedem powodów, dla których warto wybrać się na Festiwal #HumanDOC

W dniach 22- 24 listopada w Kinotece rozpocznie się X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC.