⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Aktualności

 

środa, 13 listopada 2019 r.

Siedem powodów, dla których warto wybrać się na Festiwal #HumanDOC

W dniach 22- 24 listopada w Kinotece rozpocznie się X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC.

Będzie to niezwykłe wydarzenie dla fanów kina, bowiem Festiwal #HumanDOC to blisko 30 zaangażowanych społecznie dokumentów - pięknych obrazów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń. Do tego aż dziewięć spotkań z filmowcami z Polski i zza granicy. Poniżej prezentujemy siedem powodów, dla których warto wziąć udział w Festiwalu #HumanDOC.

Na rozkaz prezydenta

- Czuliśmy, że uzyskując dostęp do gliniarzy zamieszanych w zabójstwa będziemy mogli lepiej zrozumieć uzasadnienie masowego zabijania - powiedział w rozmowie z Festiwal HumanDOC reżyser James Jones (dwie nagrody Emmy), który razem z Olivierem Sarbilem (nagroda Emmy za świetne zdjęcia) stworzył doskonale oceniany obraz „Na Rozkaz Prezydenta/On the President's Orders".

Ten dokument to porywająca historia krwawej kampanii prezydenta Duterte przeciwko handlarzom narkotyków i narkomanom na Filipinach, widziana z bardzo bliska, dzięki bezprecedensowemu wręcz dostępowi do obu stron konfliktu – policji w Manili oraz zwykłej rodziny ze slumsów. Dlaczego filipińscy policjanci zmienili się w szwadron śmierci? Zapytajcie o to jednego z twórców dokumentu. Olivier Sarbil będzie gościem X edycji Festiwal HumanDOC. Spotka się z widzami w formule "Pytania i Odpowiedzi" po projekcji filmu oraz poprowadzi Mistrzowski Warsztat Reżyserii.

Kifaru

Czy łza nosorożca może odmienić losy świata? Z pewnością odmieniła życie jednego z kenijskich rekrutów, który opiekuje się Sudanem, ostatnim męskim przedstawicielem gatunku nosorożca północnego na świecie. Które ze zwierząt wyginie jako kolejne, jeśli niczego nie zrobimy? Robi się późno... podejmijmy działanie, zanim stanie się na to za późno.

Pełnometrażowy dokument w reż. Davida Hambridge to zapis czteroletniej relacji między kenijskimi rangerami, a umierającym nosorożcem. Film pozwala widzom z bliska doświadczać radości i smutków związanych z ochroną dzikiej przyrody. Oglądamy tę historię oczami młodych Kenijczyków, którzy każdego dnia są świadkami powolnego wymierania tego niezwykłego gatunku.

Kibera: historia Slumsów

Slamsy to nie tylko śmieci i choroby. Jasne strony zwyczajnego życia, które toczy się tam przez większość czasu, przedstawia fotografik Don, mieszkaniec Kibery, gigantycznych slumsów w Nairobi, uchwytując w kadrze swojego aparatu te wszystkie momenty, które składają się na normalność. Jest tu miejsce dla lokalnych artystów, nauczycieli czy trenera boksu. Zdarzają się jednak momenty, jak podczas wyborów prezydenckich, w których frustracje i beznadzieja rodzą przemoc…

Na podróż przez pełne spektrum emocji zabierze nas czeski reżyser Martin Pav. Po projekcji filmu „Kibera: historia slumsów/Vote for Kibera”, zapraszamy na spotkanie z reżyserem w formule „Pytania i Odpowiedzi”.

Przeskoczyć mur

Wolność nie ma narodowości. Młodzi Palestyńczycy, żyjący w cieniu ogromnego muru separacyjnego, także pragną jej doświadczyć. Symbolem ich walki o wolność stał się parkur i aparat fotograficzny, pozwalające w okolicznościach, w jakich przyszło im żyć, wyrazić siebie i własne pragnienia. Nie poddają się beznadziei, w myśl zasady, że jeśli człowiek znajdzie swój cel, jego życie zmienia się diametralnie. Zapraszamy na niezwykle poruszający obraz „Przeskoczyć mur/Hurdle”, w reż. Michael Rowley.

Klątwa obfitości

Na poszukiwanie równowagi między prawami człowieka i poszanowania dla ziemi a chciwością, zabierze widzów festiwalu Ewa Ewart w obrazie „Klątwa Obfitości”, opowiadającym o problemie lokalnej społeczności i globalnym echu tych wydarzeń.

Nigdy wcześniej człowiek nie miał dostępu do tylu dóbr. Rozwój gospodarki coraz trudniej jednak pogodzić z troską o zrównoważony rozwój. Przegranymi w tej walce stajemy się my sami. Żyjemy kosztem przyszłych pokoleń, powoli pozbawiając także i siebie środowiska koniecznego do przetrwania nas, ludzi, jako gatunku. Film zmusza do zadania sobie pytania, czy możemy zmienić nasze podejście do rozwiązań, które uznawane są przez niemal cały świat za jedyne właściwe?

Spotkanie z reżyserką, Ewą Ewart, odbędzie się tuż po projekcji filmu, w piątek 23 listopada.

Droga do raju

Przekształcenie naszego życia na ziemi w piekło jest kwestią czasu, jeśli nie podejmie się radykalnych działań, by temu zapobiec. Twórcom filmu nie chodzi jednak o to, by przez pesymistyczną, katastroficzną narrację, szerzyć strach. Tylko uzbrojeni w optymizm i nadzieję, możemy wszystko zmienić. Ocalić piękno, którego wciąż jeszcze tyle jest wokół nas. Wybierz się w podróż przez morza i oceany, by już na drodze do raju zachwycić się, tym co nas otacza.

Film „Droga do Raju/Map to the Paradise”, w reż. Danielle Ryan, Jamesa Sherwood'a, będzie filmem kończącym pokazy w Kinotece w ramach X MFFD #HumanDOC. Zapraszając na ten film, zapraszamy widzów jednocześnie do udziału w Gali wręczenia nagród dla najlepszego filmu polskiego, jak i zagranicznego, która odbędzie się 24 listopada o godz. 20.00 w Kinotece. Projekcja filmu odbędzie się tuż po wyłonieniu zwycięskich tytułów Festiwalu #HumanDOC.

Oko w oko z emocjami (i twórcami)Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, organizatorzy zaplanowali dla widzów oprócz pokazów aż dziewięć dodatkowych wydarzeń – rozmowy z twórcami, panele dyskusyjne oraz, co jest tradycją Festiwalu #HumanDOC, Mistrzowskie Warsztaty Reżyserskie. Te ostatnie poprowadzi Olvier Sarbil ( Warto dodać również, że Olivier Magis zaprosi widzów do spotkania z kreolską społecznością, która brawurowo przeciwstawia się światowym mocarstwom w próbie odzyskania swoich ziem, zaanektowanych pod bazy wojskowe. Czy w ogóle mają w tym starciu szanse?
Zaś z Ewą Podgórską i Małgorzatą Wabińską, reżyserką i producentką Diagnosis – niezwykłego obrazu o mieście i jego mieszkańcach porozmawiamy o stanie polskiego dokumentu, a reżyser Jonathan Durant („Naszą Ojczyzną Jest Pamięć”) przypomni o polskich uchodźcach w Afryce. Trzydniowe spotkanie z dokumentem zakończy gala rozdania nagród oraz polska premiera przepięknego i ważnego dokumentu – „Droga do Raju”, w reżyserii Danielle Ryan i Jamesa Sherwood’a.

HumanDOC - do zobaczenia!


Pokazy festiwalowe i spotkania z twórcami, jak co roku, odbywać się będą w Kinotece PKiN. Filmy grać będziemy także w Kuchni Konfliktu oraz Kinie Amondo. W kolejnych dniach także w Staromiejskim Domu Kultury, a od końca listopada Festiwal HumanDOC ruszy w trasę objazdową po całym kraju (szczegóły na festival.humandoc.pl). Dla zabieganych, jak co roku, przygotowaliśmy wirtualną odsłonę festiwalu – część filmów można będzie zobaczyć bezpłatnie na największej platformie internetowej w kraju – vod.pl.

 

Reklama

Szukaj aktualności

FILTRUJ WYNIKI

poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r.

Dzień Ziemi 2020 w Planete+

W roku 2020, podczas globalnej pandemii koronawirusa Światowy Dzień Ziemi, który świętuje właśnie swoje 50-lecie, nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego też Planete+ zabiera widzów w pełną emocji podróż po naszej pięknej, choć trochę zaniedbanej, planecie. Oto jakie programy i filmy zobaczymy.

piątek, 22 listopada 2019 r.

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się 24 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas gali zostaną przyznane Kamery Dawida oraz obędzie się warszawska premiera polsko-amerykańskiego filmu „MAM NA IMIĘ SARA” w reż. Stevena Oritta.

środa, 20 listopada 2019 r.

Kino Helios partnerem 17. WJFF

W 2019 roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA nawiązał partnerstwo ze znaną ze współpracy największymi polskimi festiwalami filmowymi siecią kin HELIOS.

środa, 13 listopada 2019 r.

Zbliża się 17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Zgłoś swoją miejscowość do plebiscytu "Twoje miasto z góry" i zobacz ją z lotu ptaka w PLANETE+

Metropolia, urokliwa wieś czy malownicze miasteczko? To widzowie zdecydują, która miejscowość zostanie pokazana w specjalnym odcinku popularnej serii Polska z góry na antenie Planete+.