Aktualności

 

środa, 18 listopada 2015 r.

Ku Klux Klan a rozwój jazzu. Planete+ na zakrętach historii

Wpływ Ku Klux Klanu na rozwój jazzu. Człowiek na Księżycu sukcesem nazistów. Współpraca mafii z FBI. Są w historii świata momenty co najmniej zaskakujące lub niezrozumiałe. W grudniu na antenie Planete+, autorskiego kanału nc+, będzie można zobaczyć serię „Meandry historii” pokazującą wydarzenia, których nie opisuje się w podręcznikach. Premiery w środy, od 2 grudnia, o 22:00.

Brando

To była jedna z najbardziej tajnych amerykańskich wojen. Po przeciwnych stronach barykady stanęły dwie organizacje, których modus operandi były przemoc i terror. Ku Klux Klan kontra mafia. Na początku XX wieku Klan rósł w siłę, w swoich szeregach miał senatorów, kongresmenów, gubernatorów i sędziów. W całym kraju kilka milionów osób walczyło o utrzymanie władzy w rękach białych obywateli. Polityczne wpływy Ku Klux Klanu były na tyle duże, że z inicjatywy członków organizacji w 1919 roku wprowadzono w Stanach prohibicję, której celem było między innym pozbawienie środków do życia imigrantów. Zakaz sprzedaży alkoholu przyniósł nieoczekiwane skutki. W tamtych czasach większość gangów w Ameryce działała na własną rękę. Prohibicja wymusiła na nich utworzenie struktur i zorganizowanie się, zmieniła gangsterów w kapitalistów, stworzyła potwora – mafię. W efekcie członkowie Ku Klux Klanu, walcząc z imigrantami, doprowadzili do powstania organizacji, która przyczyniła się do integracji międzyrasowej i... m.in. rozwoju jazzu, muzyki czarnych. Duke Ellington, Louis Armstrong i Fats Waller stanęli ramię w ramię z żydowskimi imigrantami, takimi jak Irving Berlin, Bennie Goodman i George Gershwin. Nowe gatunki muzyczne pokazywały, że Ameryka powoli wkracza w erę wolności i tolerancji. Konflikt pomiędzy mafią a Ku Klux Klanem zaczął przypominać wojnę secesyjną. Planete+ pokaże, w jaki sposób aktorzy z Hollywood zaangażowali się w tę walkę, a także jak agenci FBI pod przywództwem J. Edgara Hoovera współpracowali z mafią by zniszczyć Ku Klux Klan.

Czteroodcinkowa seria „Meandry historii” pokazuje, że najbardziej przełomowe wydarzenia XX wieku to efekty zbiegów okoliczności, przypadkowych spotkań i losowych zdarzeń. Każdy z odcinków omawia ciąg przyczynowo-skutkowy, który doprowadził do: wynalezienia komputera, lądowania człowieka na Księżycu, prezydentury Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, czy zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych.

PREMIERY SERII „MEANDRY HISTORII” W ŚRODY, OD 2 GRUDNIA, O 22:00. 

Reklama

Szukaj aktualności

FILTRUJ WYNIKI

piątek, 22 listopada 2019 r.

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Gala zamknięcia 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się 24 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas gali zostaną przyznane Kamery Dawida oraz obędzie się warszawska premiera polsko-amerykańskiego filmu „MAM NA IMIĘ SARA” w reż. Stevena Oritta.

środa, 20 listopada 2019 r.

Kino Helios partnerem 17. WJFF

W 2019 roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA nawiązał partnerstwo ze znaną ze współpracy największymi polskimi festiwalami filmowymi siecią kin HELIOS.

środa, 13 listopada 2019 r.

Zbliża się 17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

środa, 13 listopada 2019 r.

Siedem powodów, dla których warto wybrać się na Festiwal #HumanDOC

W dniach 22- 24 listopada w Kinotece rozpocznie się X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC.

poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Zgłoś swoją miejscowość do plebiscytu "Twoje miasto z góry" i zobacz ją z lotu ptaka w PLANETE+

Metropolia, urokliwa wieś czy malownicze miasteczko? To widzowie zdecydują, która miejscowość zostanie pokazana w specjalnym odcinku popularnej serii Polska z góry na antenie Planete+.