Polska z góry

Oryginalna seria PLANETE+, w której można zobaczyć Polskę z lotu ptaka.

scroll down

Najbliższe emisje:

  • wtorek, 22 sierpnia 15:30
  • piątek, 25 sierpnia 21:00
  • sobota, 26 sierpnia 11:45
Polska
Użyj strzałek aby przejść do następnego odcinka na mapie
 

Polska z góry: Warszawa

 

Polska z góry: Warszawa

 

Zupełnie inne spojrzenie na Warszawę.

Jak wygląda stolica Polski wie pewnie każdy. Wystarczy jednak unieść się kilkadziesiąt metrów nad ziemię, żeby ujrzeć ją z całkiem innej perspektywy.

Można oglądać pałac w Wilanowie dwa razy do roku, ale jego widok z góry to całkiem inna bajka. Można uwielbiać spacery po Żoliborzu, ale lot nad dachami kamienic, kiedy obserwujemy siatki promienistych czy łukowo wygiętych ulic, to niezwykły widok.

Jest coś hipnotyzującego w tych ujęciach z lotu ptaka. Świat z pewnej wysokości wygląda jakoś ładniej, ciekawiej... a może to po prostu wynik tego, że nie patrzymy na świat tak na co dzień.

 

Polska z góry: Międzyodrze

 

Polska z góry: Międzyodrze

 

Międzyodrze

Premiera odcinka 28 sierpnia

Czy nie każdy z nas chciałby poczuć się czasem jak Kolumb? Odkryć kawałek nieznanego lądu, przeżyć osobistą przygodę? Okazuje się, że po prawdziwą przygodę i kolumbowe emocje, nie trzeba jeździć do egzotycznych krajów. Wystarczy wybrać się nad Międzyodrze.

O tym, że Międzyodrze to obszar równinny zalewowej dolnej Odry położony między jej zachodnim i wschodnim ramieniem,wiedzą głównie ekolodzy. Teren ten jest wyjątkowym w skali europejskiej ekosystemem. Jednym z najciekawszych, a zarazem najsłabiej penetrowanych turystycznie terenów nad Odrą. Swój początek bierze w rozwidleniu Odry w okolicach wsi Widuchowa, a koniec w ujściu rzeki do Jeziora Dąbie w Szczecinie.

 

Polska z góry: Dolina dolnej Wisły

 

Polska z góry: Dolina dolnej Wisły

 

Dolina dolnej Wisły

Premiera odcinka 4 września

Najdłuższa rzeka w kraju, swój najbardziej urokliwy, jednocześnie najmniej doceniony fragment wytycza na historycznym przecięciu Kujaw i Pomorza. Ten lekko wyniesiony, obniżający się wraz z kilometrami teren, zwany Doliną Dolnej Wisły, wiedzie od bydgoskiego Fordonu niemal pod granice Gdańska.

Wisła opływa, mijane na swej drodze, gotyckie zamki i wyniosłe, niegdyś życiodajne spichlerze. Białe wyspowe łachy z rezerwatami ptactwa wodnego. Pola trzcin i kępy nawodnej roślinności. Wysokie brzegi górujące nad płycinami wijącej się rzeki. W programie „Polska z góry” polecimy nad Wisłą i pokażemy całkiem inne spojrzenie na jej dolną dolinę.

 

Polska z góry: Warmia

 

Polska z góry: Warmia

 

Warmia

Premiera odcinka 11 września

Trójkątny, zwężający się ku Bałtykowi pas ziemi, wbija się zielonym klinem między spokojną Dolinę Dolnej Wisły, a rozległy obszar zachodnich Mazur. Nie znajdziemy tu szczególnie żyznych gleb, bogactw mineralnych ani zróżnicowanego geologicznie krajobrazu. Największym skarbem Warmii od zawsze pozostają lasy.

To las od wieków dawał schronienie, żywił i bronił okoliczną ludność. W warmińskich lasach szykowali się do walki pruscy Warmowie, od którego to plemienia kraina przejęła swą pradawną nazwę. Warmińskie knieje przemierzali też zakapturzeni rycerze w poszukiwaniu śladów pogańskich kultów i świątyń.

 

Polska z góry: Góry Stołowe

 

Polska z góry: Góry Stołowe

 

Góry Stołowe

Premiera odcinka 18 września

Sudety to jedno z najciekawszych miejsc w kraju, które szczególnie warto zobaczyć z góry. Śnieżnik - najwyższą górę tego terenu nazywa się Dachem Europy. Dlatego, że sam Śnieżnik leży na obszarze europejskiego działu wodnego, między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz Północnego. Co to znaczy? To, że z trzech różnych stron Śnieżnika uciekające rzeki wpływają do trzech różnych mórz. Dlatego górę nazywa się też Trójmorskim Wierchem.

Czeską część masywu odwadnia Morava z dopływami – to zlewisko Morza Czarnego. Polską część nawadnia Nysa Kłodzka z dopływami - to zlewisko Bałtyku. Natomiast część granicznego południowo-zachodniego grzbietu odwadnia Lipkovský potok – to zlewisko Morza Północnego.

 

Polska z góry: Bieszczady

 

Polska z góry: Bieszczady

 

Bieszczady

Premiera odcinka 25 września

Bieszczady kojarzą się z ciszą, spokojem i brakiem zasięgu w telefonie. To miejsce do których ucieka coraz większa rzesza osób. Ale czy znają oni nietypową rasę koni huculskich ? Czy wiedzą, że łącznie jest w Bieszczadach 142 km tras konnych ? Czy zdążyli już się wybrać do jezior duszatyńskich i znają zatrważającą opowieść jak one powstały ? Czy widzieli połoniny, zalew soliński, tamę, mural, chyże chaty z perspektywy lotu ptaka ? Całkiem inne spojrzenie na Polskę i Bieszczady, tylko w programie Polska z Góry.

 

Polska z góry: Suwalszczuzna

 

Polska z góry: Suwalszczuzna

 

Suwalszczuzna

...

 

Polska z góry: Dolina Bugu

 

Polska z góry: Dolina Bugu

 

Dolina Bugu

...

 

Polska z góry: Przemkowski Park Krajobrazowy

 

Polska z góry: Przemkowski Park Krajobrazowy

 

Przemkowski Park Krajobrazowy

...

 

Polska z góry: Bełchatów

 

Polska z góry: Bełchatów

 

Bełchatów

...

 

Polska z góry: Karkonosze

 

Polska z góry: Karkonosze

 

Karkonosze

...

 

Polska z góry: Ruchome Wydmy

 

Polska z góry: Ruchome Wydmy

 

Ruchome Wydmy

...

 
 

Przygotowaliśmy dla was wideo 360 stopni.

Użyj myszki lub okularów do wirtualnej rzeczywistości aby nawigować.

360 glasses
 

Zobacz inne produkcje Planete+

Lifetramp

Lifetramp

Bohaterowie programu odwiedzają osoby, których zawód wydaje im się interesujący i spędzają z nimi cały dzień, wykonując rozmaite zadania.

więcej
Filmy o Tatrach

Filmy o Tatrach

Piękno polskich Tatr w obiektywie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

więcej
Naturalnie Polska

Naturalnie Polska

Seria podróżniczo-przygodowa opowiadająca o tym, jak ciekawie i niebanalnie podróżować po Polsce.

więcej