Życie Bałtyku 3

reżyser: Jerzy Abramowicz
film dokumentalny, Polska, 2011, 6 x 22 min.

Zgłębiając od ponad 30 lat podwodny świat, Jerzy Abramowicz pokazuje morską przyrodę Bałtyku taką, jaka jest ona naprawdę. Czy w naszym morzu toczy się ciekawe życie?

Ukryte przed ludzkim wzrokiem urzeka urodą i różnorodnością. Choć wody Bałtyku są trudno dostępne ze względu na małą przezroczystość spowodowaną obfitymi zakwitami planktonu, autor podjął próbę wypełnienia ogromnej luki w polskim filmie dokumentalnym o życiu bałtyckich roślin i zwierząt. Stawia pytanie nurtujące nie tylko naukowców - jak to możliwe, że Bałtyk wciąż żyje mimo, że od dekad zachodzą w nim poważne zmiany środowiskowe? Negatywnymi skutkami narastającego zanieczyszczenia są rozległe pustynie głębinowe, zanikanie gatunków i wyłączanie niektórych plaż z ich rekreacyjnego wykorzystania. Zmienia się gatunkowy skład fauny i flory w płytkich obszarach morza, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych oraz w osłoniętych zatokach. Wrażliwe gatunki ustępują miejsca organizmom bardziej odpornym. Pojawiło się niemal 100 nowych gatunków, wcześniej w Bałtyku nieobecnych. Dominacja niechcianych przybyszy jest wskaźnikiem niekorzystnej sytuacji sozologicznej i należy zrobić wszystko, aby zachować bioróżnorodność właściwą dla Bałtyku i ochronić rodzime gatunki.

ODCINEK 1. Wpływ nauki na ochronę mórz
Morza i oceany pokrywają ponad 50% terytorium Unii Europejskiej - od Arktyki poprzez Bałtyk, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne do Morza Czarnego. Są potencjalnym źródłem dotychczas nie odkrytych zasobów mineralnych i biologicznych. Środowisko morskie jest zagrożone coraz większą aktywnością człowieka, zwłaszcza nadmierną eksploatacją. Wyzwaniem jest umiejętne czerpanie korzyści z tego cennego źródła oraz jednoczesna ochrona dla następnych pokoleń.

ODCINEK 2. Ostatni rejs
Wycofany z eksploatacji kuter Marynarki Wojennej K-18 Bryza zatopiono w odległości 200 metrów od plaży na Helu, uruchamiając specyficzny, przyrodniczy zegar, odmierzający czas kolejnych etapów przemiany ekosystemów. Na miejsce zatopienia jednostki celowo wybrano płytką wodę, przez co Bryza - nowa atrakcja - miała przyciągać do miasta uczących się nurkować i wszystkich interesujących się biologią morza. Zaraz po zatopieniu okrętu codziennie oglądało go 100 płetwonurków. Jak będzie wyglądał wrak po tygodniu, miesiącu, roku? Tylko nieliczni będą mieli okazję obserwować zmiany zachodzące w jego otoczeniu.

ODCINEK 3. Wszyscy chcą ryb
Ekolodzy i biolodzy od wielu lat wskazują na zagrożenia dla naturalnej bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Chociaż trudno znaleźć człowieka, który nie deklaruje chęci ochrony morskiego ekosystemu, to nie potrafimy sobie poradzić z degradacją bałtyckiej przyrody. Wnioski z badań naukowych powinny szybciej trafiać do tych, którzy korzystają z morza i zarządzają nim. Decyzje muszą wywodzić się nie tylko ze znajomości parametrów fizycznych i chemicznych środowiska, ale także z najnowszych doniesień biologów i ekologów.

ODCINEK 4. Objaśnianie morza
Profesjonalne projekty edukacyjne i informacyjne dotyczące morza otrzymują coraz więcej środków na rozwój. Tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2010 uzyskało niemieckie Ozeaneum w Stralsundzie. Liczba tego typu ośrodków w Europie rośnie. Warto zapoznać się z tymi, które powstały, by przekazywać wiedzę o morskiej przyrodzie oraz wpływie ludzkiej działalności na stan jej zasobów. Twórcy odwiedzają osiem placówek na wybrzeżach Niemiec, Danii i Holandii. Ich narody mają wielowiekowe tradycje czerpania zysków z morza.

ODCINEK 5. Wody Zalewu Wiślanego
Zimy na południowym Bałtyku zwykle są mniej surowe niż w Skandynawii. Tysiące ptaków chroniąc się przed srogim mrozem, migrują z północy do Polski jak do ciepłych krajów. Rybacy z niecierpliwością czekają na przybycie z morza na wiosenne tarło ławic śledzi zapewniających obfite połowy. Jakie szanse ma rybołówstwo na Zalewie Wiślanym?

ODCINEK 6. Dwie strony Mierzei Wiślanej
Procesy transportu i kumulacji piasku tworzące Mierzeję Wiślaną spowodowały odcięcie Zalewu Wiślanego od Bałtyku. Płynąc kolejno od wraku do wraku kamera natrafia na liczne zwierzęta morskie. Po obu stronach mierzei żyją organizmy słodko i słonowodne, część z nich przybyła tu z odległych geograficznie rejonów. Razem z rybami morskimi są gwarancją obfitych połowów. Wykorzystują to rybacy, potęgując konflikt dotyczący eksploatacji i ochrony morza.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

WIDEO PLANETE+

poniedziałek, 24.10 14:25

Lata 60.

Lata 60. w Stanach Zjednoczonych - seks, rock'n'roll, rewolucja i cała reszta...
poniedziałek, 24.10 16:00

Lifetramp - życie na próbę

Bohaterowie odwiedzają osoby, których zawód wydaje im się interesujący i spędzają z nimi cały dzień, wykonując rozmaite zadania.
poniedziałek, 24.10 18:30

Świat z góry 4

Czwarta seria "Świata z góry" prezentująca najpiękniejsze zakątki świata z wysokości.

Reklama

Aktualności

UKRAINA! FESTIWAL FILMÓW UKRAIŃSKICH - Program Festiwalu

Przedstawiamy program Festiwalu Filmów Ukraińskich UKRAINA! Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 23 października w Kinie Iluzjon w Warszawie i jest to pierwsza tego typu impreza odbywająca się w stolicy. W programie znajdą się najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat, które poruszyły Ukraińców lub zaistniały na festiwalach filmowych na świecie. A także warsztaty kuchni ukraińskiej i spotkanie dla dzieci przygotowane przez lubianych i nagradzanych animatorów z Misiowych Poranków. Trwa również zbiórka pieniędzy na koncert zespołu The Hypnotunez na portalu polakpotrafi.pl.

poniedziałek, 17 października 2016 r.

Passion4Travel.pl: spotkania podróżnicze w Kinie Praha. Wikiwyprawa Chiny 2015.

Nadszedł czas, by usiąść wygodnie w kinowym fotelu i delektować się soczystymi obrazami z wypraw do najdalszych zakątków świata. Spotykamy się 27. października (czwartek) o godzinie 20:30 w warszawskim Kinie Praha, by tym razem wyruszyć na wyprawę podążającą trasą Jedwabnego Szlaku.

wtorek, 11 października 2016 r.

Weterynaryjna przygoda

Kasia Kołodziejczyk, studentka weterynarii z Warszawy rozpoczęła już staż w Afryce. Kanał Planete+ objął patronatem jej wyjazd. Zobaczcie, jak wyglądały początki pobytu Kasi w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w SHAMWARI.

piątek, 8 lipca 2016 r.

UKRAINA! FESTIWAL FILMÓW UKRAIŃSKICH. WARSZAWA, KINO ILUZJON 20-23 PAŹDZIERNIKA 2016.

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich to pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie. Oprócz pokazów najważniejszych filmów z Ukrainy z ostatnich lat, w programie spotkania z gośćmi, konkurs na najlepszy film festiwalu oraz warsztaty kulinarne prowadzone przez Kuchnię Konfliktu. Wszystkie projekcje filmowe odbędą się w Kinie Iluzjon w Warszawie. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada.

wtorek, 11 października 2016 r.

więcej