Serie

Ziemia widziana z nieba 4

Vu du ciel IV

reżyser: Xavier Levebvre, Pascal Plisson

film dokumentalny, Francja, 2009, 6 x 54 min.

Po czterech i pół miliarda lat istnienia niebieska planeta znajduje się na skraju zniszczenia. "Chronić możemy tylko to, co dobrze znamy" - twierdzi francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand i dlatego od 15 lat realizuje swój wielki projekt - dokumentuje stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych.

Zaczęło się od wystawy zdjęć i albumu, który w krótkim czasie osiągnął status bestselleru. Arthus-Bertrand postanowił zatem rozszerzyć swoje przedsięwzięcie o serię dokumentalną.

"Za późno na pesymizm" - przekonuje słynny fotograf. Ziemi dokuczają problemy zbyt poważne, by można je ignorować. Aby ukazać bolączki planety, Arthus-Bertrand wyprawił się w kolejne jej zakątki, ukazując piękno dzikich obszarów i bezwzględne niebezpieczeństwa, jakie na nie czyhają. Olśniewające lasy Gabonu, majestatyczne szczyty górskie w Japonii, dżungle Indonezji... Wszystkie te miejsca można podziwiać z lotu ptaka, przepięknie sfotografowane przez pomysłodawcę serialu. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż "Ziemia widziana z nieba" to jedynie kolekcja sielankowych widoków. Cykl podejmuje szereg zagadnień dotyczących przyszłości życia na planecie. Nadmierna konsumpcja, zmiany klimatyczne, grabieżcza polityka wydobywania wyczerpujących się złóż paliw kopalnianych, klęski żywiołowe i wymieranie gatunków - to wszystko rozgrywa się cały czas, przybliżając rodzaj ludzki do wielkiej katastrofy.

Wyprawiając się w różne miejsca - od Kenii poprzez Jordanię, Australię, Indię, po Alaskę - Arthus-Bertrand przygląda się przerażającym konsekwencjom ludzkiej chciwości i ignorancji, unaoczniając zagrożenia płynące z deforestacji, topnienia pokrywy lodowej i globalnego ocieplenia. Spotyka ludzi wystawionych na ciężką próbę wskutek zmian w ich najbliższym otoczeniu, a także ostatnich idealistów codziennie ponoszących wysiłek na rzecz uratowania przyrody przed destrukcją. Na przykład Grego Dilu, który niesie pomoc orangutanom z Borneo czy amerykańskiego strażak Dana Jacksona, walczącego z pożarami szalejącymi w Kalifornii.

"Ziemia widziana z nieba" to niezwykły dokument o ogromnej sile wyrazu. Hipnotyzujący pięknem i nastrojową muzyką, pełen liryzmu i emocji obraz miejsca, którego ratowanie powinno być priorytetem całego rodzaju ludzkiego. To wezwanie do zadumy i działania, sygnał na alarm i początek przebudzenia.

Najbliższe emisje

zobacz podobne

Serie | Pasmo Planete+

więcej
 
niedziela, 4.12 12:15

EXPRESS PLANETE+

Cotygodniowy magazyn informacyjny o charakterze popularnonaukowym powstający we współpracy z tygodnikiem Newsweek.
niedziela, 4.12 12:30

Lifetramp - życie na próbę 2

A gdyby tak na jeden dzień porzucić codzienne obowiązki zawodowe i spędzić ten czas na doświadczaniu innego życia i próbowaniu nowych rzeczy?
poniedziałek, 5.12 17:00

Wyczynowcy - ekstremalne akcje stulecia

Seria "Wyczynowcy - ekstremalne akcje stulecia" to zapierająca dech w piersiach podróż w poszukiwaniu skrajnych emocji i niezwykłych przeżyć.
poniedziałek, 5.12 18:00

Świat z góry 6

Szósta seria "Świata z góry" prezentująca najpiękniejsze zakątki świata z wysokości.
poniedziałek, 5.12 20:30

Daleko od miasta

Ciągły pośpiech, korki, hałas, korporacyjny pęd. Coraz więcej zarabiamy, coraz więcej wydajemy. Musimy coraz więcej pracować. Brak czasu na książkę. Brak czasu...

WIDEO PLANETE+

niedziela, 4.12 10:15

Ushuaia, czyli wszystko w naturze

To nie jest kolejny serial przyrodniczy - podkreślają twórcy cyklu "Ushuaia, czyli wszystko w naturze". Ich dzieło ma do zaoferowania widzowi coś znacznie...
niedziela, 4.12 14:00

Szybsze niż dźwięk. Podniebne rywalki

Historia dwóch pilotek, Amerykanki i Francuzki, które przez długie lata współzawodniczyły w biciu rekordów lotniczych.
niedziela, 4.12 15:00

Kto pierwszy zdobył Mount Everest?

29 maja 1953 roku Edmund Hillary stanął na szczycie Mount Everest. Kroniki przekonują nas, że nowozelandzki himalaista był pierwszym w historii zdobywcą "Dachu...

Reklama

Aktualności

20 filmów dokumentalnych na 20-lecie Planete+

Z okazji dwudziestych urodzin kanału Planete +, przygotowaliśmy specjalną stronę, na której prezentujemy dwadzieścia najlepszych filmów dokumentalnych wybranych spośród tych, które miały swoją emisję na antenie Planete+.

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

Film "ŻYCIE ANIMOWANE" - w kinach w listopadzie

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie.

poniedziałek, 31 października 2016 r.

Weterynaryjna przygoda

Kasia Kołodziejczyk, studentka weterynarii z Warszawy rozpoczęła już staż w Afryce. Kanał Planete+ objął patronatem jej wyjazd. Zobaczcie, jak wyglądały początki pobytu Kasi w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w SHAMWARI.

piątek, 8 lipca 2016 r.

Oglądaj online: "Ojcowie i synowie" - film dokumentalny

Inspirująca opowieść o relacjach pomiędzy ojcami a synami, wspólnej pasji i aspekcie pokoleniowości w najstarszej na świecie straży górskiej. Oglądaj online

piątek, 28 października 2016 r.

więcej