Szok Dok

Wytatuowani

Tous Tatoues!/Tattoos

reżyser: Marc-Aurele Vecchione

dokument, Francja, 2013, 55 min.

Niegdyś tatuaże robili sobie tylko kryminaliści i żeglarze, potem rockmani i punkowcy, obecnie rysunki zdobią ciała coraz większej liczby osób.

Pierwotną funkcją tatuaży było podkreślenie przynależności plemiennej i obrzędy rytualne. Słowo "tatuaż" wywodzi się od polinezyjskiego "tatau" czyli naznaczyć coś. Sama sztuka ozdabiania ciała w ten sposób była rozpowszechniona właśnie w rejonach Oceanu Spokojnego. Jednym z najbardziej znanych tatuujących się plemion byli Maorysi, zamieszkujący Nową Zelandię. Rysunki i wzory znajdujące się na ich twarzach i ciele, nazywane moko były symbolami statusu społecznego.

Przez wieki tatuaże oznaczały przynależność do marginesu społeczeństwa. W Azji robili je sobie członkowie zorganizowanych grup przestępczych, między innymi Yakuzy. W Ameryce i Europie tatuaże charakteryzowały kryminalistów, prostytutki i marynarzy. Z czasem do tej grupy dołączyli rockmani, punkowcy i hippisi, manifestując tatuażami przynależność do grup protestujących przeciw ustalonemu porządkowi. Obecnie dużo ludzi, zwłaszcza młodych decyduje się na zrobienie tatuażu. Z czego to wynika i jak społeczeństwo postrzega wytatuowanych sprawdza reżyser dokumentu Marc-Aurele Vecchione.

Najbliższe emisje

zobacz podobne

Szok Dok | Pasmo Planete+

więcej
 
czwartek, 8.12 01:15

Szczęśliwi w pracy?

Twórcy dokumentu szukają odpowiedzi na pytanie czy można być szczęśliwym w pracy.
sobota, 10.12 14:00

Depresja - epidemia czy błąd systemu?

Jak społeczeństwo "produkuje" ludzi z depresją i jak temu zaradzić.
sobota, 10.12 20:00

Wiara, rodzina, homofobia

W jaki sposób wiara ma chronić przed homoseksualizmem? Czy jest to w ogóle możliwe? Dokument o nierozwiązywalnym konflikcie między dwoma wielkimi przeciwnikami...

WIDEO PLANETE+

sobota, 3.12 07:35

W 80 sposobów dookoła świata

Dwóch mężczyzn przemierza Stany Zjednoczone korzystając z 80. różnych, nietypowych środków lokomocji.
sobota, 3.12 10:30

Ushuaia, czyli wszystko w naturze

To nie jest kolejny serial przyrodniczy - podkreślają twórcy cyklu "Ushuaia, czyli wszystko w naturze". Ich dzieło ma do zaoferowania widzowi coś znacznie...
sobota, 3.12 13:00

Ludzie morza

Praca w temperaturze poniżej -12 stopni Celsjusza, pływające na zamarzniętym morzu kry stanowiące niebezpieczeństwo dla statku i liczne kontrole Straży...

Reklama

Aktualności

20 filmów dokumentalnych na 20-lecie Planete+

Z okazji dwudziestych urodzin kanału Planete +, przygotowaliśmy specjalną stronę, na której prezentujemy dwadzieścia najlepszych filmów dokumentalnych wybranych spośród tych, które miały swoją emisję na antenie Planete+.

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

Film "ŻYCIE ANIMOWANE" - w kinach w listopadzie

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie.

poniedziałek, 31 października 2016 r.

Weterynaryjna przygoda

Kasia Kołodziejczyk, studentka weterynarii z Warszawy rozpoczęła już staż w Afryce. Kanał Planete+ objął patronatem jej wyjazd. Zobaczcie, jak wyglądały początki pobytu Kasi w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w SHAMWARI.

piątek, 8 lipca 2016 r.

Oglądaj online: "Ojcowie i synowie" - film dokumentalny

Inspirująca opowieść o relacjach pomiędzy ojcami a synami, wspólnej pasji i aspekcie pokoleniowości w najstarszej na świecie straży górskiej. Oglądaj online

piątek, 28 października 2016 r.

więcej