Dokument. Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs

x

Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs

Les Nouveaux Maîtres du monde
reżyser: Jean-Luc Léon
film dokumentalny, Francja, 2011, 49 min.
5.00
65 głosy | 12 miejsce w rankingu
Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs
1
  • Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs
  • Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs
  • Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs
  • Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs
2

"Nietykalna instytucja zostaje właśnie wezwana do sądu przez prokuraturę Manhattanu" - emocjonował się w czerwcu ubiegłego roku spiker telewizyjnych wiadomości. "Bank Goldman Sachs ma wyjaśnić zarzuty postawione w niedawnym raporcie senackim nt. działalności przed, po i w trakcie kryzysu finansowego".

Czy jedno z najbardziej wpływowych przedsiębiorstw finansowych na świecie starało się wybogacić na kryzysie kosztem własnych klientów? Reżyser "Nowych władców świata" spieszy z odpowiedzią.

Założony w 1869 roku przez niemieckiego imigranta Marcusa Goldmana, Goldman Sachs należy do czołówki światowych banków inwestycyjnych. Działając jako doradca finansowy, świadczy także usługi dla największych firm, rządów i biznesowych rodów. Zatrudnia ponad 35 000 ludzi w 32 krajach. Przez lata uchodził za instytucję zbyt wielką, by cokolwiek mogło nadszarpnąć jego reputacją. Do czasu jednak. W 2008 roku na pierwszych stronach gazet na całym świecie zaczęły pojawiać się artykuły dotyczące roli odegranej przez Goldman Sachs w szalejącym akurat kryzysie ekonomicznym. Eksperci przekonywali, że bank był w stanie przewidzieć skalę nadchodzących problemów już dwa lata wcześniej, zamiast jednak ostrzec przed nim kongresmenów, wykorzystał poufne informacje, by zarobić na praktykach spekulacyjnych. Krytycy oskarżali przedsiębiorstwo również o ukrywanie skali zadłużenia Grecji i nieujawnianie swapów obligacyjnych. Faktem jest, że w lutym 2009 roku przedstawiciele Goldman Sachs przyznali, że skutecznie grali na spadek kursów walut państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także polskiego złotego. Dwa lata później bank otworzył swój pierwszy polski oddział.

"Nowi władcy świata. Bank Goldman Sachs" to filmowe dochodzenie ujawniające kulisy nieetycznych praktyk "nietykalnego" banku. Twórcy dokumentu rozmawiali z bankierami, senatorami i ekonomistami, aby ujawnić, w jaki sposób Goldman Sachs podsycał kryzys, jednocześnie czerpiąc z niego krociowe zyski. Warto dodać, że od czasu wezwania szefostwa banku przed sąd nadal nie wyciągnięto żadnych konsekwencji z ich finansowych gier.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

KOMENTARZE - ARCHIWUM

Svee Nick
Warszawa

2012.08.27 22.18

Ciekawi mnie dlaczego o takich rzeczach nie mówi się głośniej? Jak to możliwe że ludzie ludziom zgotowali taki los w imię czego? Wzbogacenia się najbogatrzych elit? my teraz zdychamy ciułając na kredyty a oni są nietykalni.

# 2bee
Warszawa

2012.08.28 00.31

Właśnie stąd zrodził się ruch oburzonych, niestety - profesjonalnie zgnieciony przez elity, przeciw którym występował. "Oburzonych" nikt nie traktuje poważnie, bo choć jest lub mogłoby być ich wielu, nie mają żadnej władzy ani mocy ani środków, by cokolwiek zmienić. Współczesny świat strzepuje oburzonych jak natrętne muchy z kosztownych garniturów elit. czy można cokolwiek zmienić? wątpię

# Kulig
Gdynia

2012.08.28 08.57

Słowo skierowane do tych którzy będą sądzić oskarżonych,
czy to prorocze?

" Małe złodziejaszki wieszajcie
Wielkim nisko się kłaniajcie "

Trywialnie mówiąc na tym patencie Wymiar Sprawiedliwości śmiga już kupę lat.

Tupak_Amaru
Częstochowa

2012.08.28 21.09

Doskonały materiał, tylko czemu żadna inna stacja nie podejmuje takich tematów ? Komu służą rządy ? Kim my dla nich jesteśmy?
Serdeczne dzięki za ten ( i nie tylko) wspaniały dokument !
Pozdrawiam cały zespół Planete.

MrCholand
Warszawa

2012.10.04 23.30

Brawo, Planete! Jesteście chyba jedyni, którzy chcą nadawać takie uświadamiające filmy.

Kandara
Mielec

2013.04.21 00.53

W sumie niedawno na Biznesie (teraz to chyba Polsat Biznes) leciał materiał na ten temat. Aż trudno uwierzyć. Paranoja jakaś, co się z tym światem porobiło.

Jabberwocky
Warszawa

2013.05.07 06.13

To wszystko jest jedynie fragmentem większej całości. Gdybyście poznali więcej faktów i zastanowili się nad nimi, to odechce się Wam żyć, bo stracicie resztkę nadziei...

Zenthorp
Świnoujście

2013.05.08 22.18

Wielkie uznanie dla Planete, za emisję tego rodzaju dokumentów, jesteście bez wątpnienia jedynym kanałem w Polsce w mediach mainstreamowych, która w ogóle porusza tak ważkie, fundamentalne dla jakości życia ludzi kwestie ze świata finansów. To są informacje, o których nie usłyszycie w żadnym "dzienniku telewizyjnym". Dla tych, którzy chcieli by poznać więcej , a ściślej rzecz ujmując- mają odwagę żeby poznać fundamenty systemu finansowego, które są dotyczas skrupulatnie ukrywane- polecam: prisonplanet.pl, niezaleznatelewizja.pl, wolnaludzkosc.pl Ostrzegam jednak, że informacje w mediach alternatywnych dotyczące kulisów obecnego światowego systemu finansowego, mogą wywołać szok poznawczy -tak jak napisał przedmówca # Jabberwocky

monkey99
Warszawa

2013.05.13 15.39

Banki jako takie są nietykalne bo mają w kieszeni polityków z górnej półki a jak wiadomo to od nich zależy jakie będzie prawo. Zapominają przy okazji o tym że wcześniej czy później uciskany lud wreszcie powstanie i wyrżnie pogłowie polityków i bankierów przywracając normalne funkcjonowanie finansów państw. Zapominanie o historii jest najczęstszą przyczyną jej powtórnego przeżywania.

emma
r

2013.09.12 19.01

Polecam gorąco Wojnę o pieniądz Hongbinga.

WIĘCEJ W PAŚMIE

luty 2016

pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29

HIGH DEFINITION
DOLBY 5.1
OBRAZ 16/9
LEKTOR LUB NAPISY