Historia

Hiszpania. Zmierzch monarchii

The Twilight of the Spanish Monarchy

dokument, Francja, 2013, 54 min.

Od nieskazitelnej reputacji do afer z prostytutkami i korupcją, czyli jak upadał mit królewskiej rodziny w Hiszpanii.

W 1975 roku na tronie Hiszpanii zasiadł Jan Karol I z dynastii Burbonów. W jego żyłach płynie krew między innymi francuskiego króla Ludwika XIV i angielskiej królowej Wiktorii. Po II wojnie światowej w Hiszpanii władzę objął Francisco Franco. Generał widział w Janie Karolu swojego następcę. Dlatego też po śmierci Franco na tron wstąpił nowy król. Gdy Jan Karol objął władzę obalił ustrój stworzony przez Franco i wprowadził monarchię parlamentarną. To zapewniło mu ogromne poparcie w społeczeństwie. Przez większość czasu, gdy zasiadał na tronie cieszył się bardzo dużą sympatią poddanych.

Dopiero seria skandali, w które zamieszani byli członkowie rodziny królewskiej podważyła zaufanie ludzi do monarchii. W kwietniu 2012 roku świat obiegło zdjęcie Jana Karola I pozującego nad zwłokami słonia, którego zastrzelił podczas polowania w Afryce. Wielu Hiszpanów było oburzonych kosztami tego wyjazdu, zwłaszcza, że w kraju walczono w tym czasie z kryzysem finansowym. Dodatkowo król był ambasadorem organizacji WWF (World Wide Fund for Nature), która broni praw zwierząt. Przy okazji na jaw wyszły jego liczne romanse, dziennikarze policzyli, że Jan Karol I mógł mieć nawet 1500 kochanek. Wizerunek rodziny królewskiej, która żyje blisko swoich poddanych został mocno nadszarpnięty. W następnych latach na jaw wychodziły kolejne afery.

W 2014 roku córka króla Jana Karola, Krystyna, księżna Palma de Mallorca i jej mąż Iñaki Urdangarin zostali oskarżeni o branie udziału w oszustwach finansowych i praniu brudnych pieniędzy. Afera ta doprowadziła do kryzysu zaufania do monarchii i w konsekwencji do abdykacji króla Jana Karola I na rzecz syna księcia Filipa. Filip IV zasiadł na tronie 19 czerwca 2014 i rozpoczął walkę o ocieplenie wizerunku rodziny królewskiej. Ogłosił on upublicznienie wydatków dworu oraz zakazał rodzinie przyjmowania luksusowych prezentów.

Najbliższe emisje

zobacz podobne

Historia | Pasmo Planete+

więcej
 
niedziela, 4.12 13:00

Pierwszy lot balonem

Rekonstrukcja pierwszego lotu balonem skonstruowanym przez braci Montgolfier.
poniedziałek, 5.12 01:00

Sąd nad Eichmannem

Proces, który zmienił bieg żydowskiej historii i pozwolił spojrzeć na nowo na Holokaust i państwo Izrael. Wyrok i egzekucja Eichmanna z punktu widzenia...
poniedziałek, 5.12 02:00

Zgoda - miejsce niezgody

Niemiecki obóz pracy na Śląsku, w którym po wojnie Polacy urządzili obóz pracy dla podejrzanych o zdradę narodową.
poniedziałek, 5.12 16:00

Na tropach sacrum 2

Historia rodzaju ludzkiego opowiedziana przez pryzmat nieznanych miejsc, tradycji i ludów.
poniedziałek, 5.12 22:00

Chiny - początek potęgi

Najludniejsze Państwo świata, łączące w sobie całą masę sprzeczności. Jak budowała się jego potęga?

WIDEO PLANETE+

niedziela, 4.12 10:15

Ushuaia, czyli wszystko w naturze

To nie jest kolejny serial przyrodniczy - podkreślają twórcy cyklu "Ushuaia, czyli wszystko w naturze". Ich dzieło ma do zaoferowania widzowi coś znacznie...
niedziela, 4.12 14:00

Szybsze niż dźwięk. Podniebne rywalki

Historia dwóch pilotek, Amerykanki i Francuzki, które przez długie lata współzawodniczyły w biciu rekordów lotniczych.
niedziela, 4.12 15:00

Kto pierwszy zdobył Mount Everest?

29 maja 1953 roku Edmund Hillary stanął na szczycie Mount Everest. Kroniki przekonują nas, że nowozelandzki himalaista był pierwszym w historii zdobywcą "Dachu...

Reklama

Aktualności

20 filmów dokumentalnych na 20-lecie Planete+

Z okazji dwudziestych urodzin kanału Planete +, przygotowaliśmy specjalną stronę, na której prezentujemy dwadzieścia najlepszych filmów dokumentalnych wybranych spośród tych, które miały swoją emisję na antenie Planete+.

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

Film "ŻYCIE ANIMOWANE" - w kinach w listopadzie

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie.

poniedziałek, 31 października 2016 r.

Weterynaryjna przygoda

Kasia Kołodziejczyk, studentka weterynarii z Warszawy rozpoczęła już staż w Afryce. Kanał Planete+ objął patronatem jej wyjazd. Zobaczcie, jak wyglądały początki pobytu Kasi w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w SHAMWARI.

piątek, 8 lipca 2016 r.

Oglądaj online: "Ojcowie i synowie" - film dokumentalny

Inspirująca opowieść o relacjach pomiędzy ojcami a synami, wspólnej pasji i aspekcie pokoleniowości w najstarszej na świecie straży górskiej. Oglądaj online

piątek, 28 października 2016 r.

więcej