Historia

Brzmienie lat 90.

Welcome to the 90'

reżyser: Frank Ilgener, Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Matthias Reitze

dokument, Niemcy, 2014, 4x52 min.

Niedawno się skończyły, a już stały się epoką historyczną - lata 90. Dokumentalna seria o stylu, pop-kulturze i ikonach ostatniego dziesięciolecia XX wieku.

Witajcie w latach 90. Ta czterodocinkowa seria zabiera widzów w barwną podróż przez ostatnią dekadę. To nie tylko historia muzyki tego okresu, to również nostalgiczny przegląd zjawisk i osobowości tego okresu. Kto nie pamięta Tamagotchi, Lady Di, filmu "Trainspotting", butów na platformie czy rozwijającej się nowej gospodarki? Dokumenty uzupełnione są ekskluzywnymi wywiadami z twórcami lat 90. takimi jak Morcheeba, Tic Tac Toe, Rudimental, Franz Ferdinand i All 4 One.

Odc. 1 Kultura dance
W latach 80. wraz z acid housem rozpoczęło się organizowanie parad miłości. W latach 90. stały się one fenomenem kultury masowej. "Love Parade" w Berlinie przyciągała miliony i dała początek opartej na elektronicznej muzyce subkulturze rave. W Manchesterze, w Wielkiej Brytanii klub The Haçienda staje się symbolem całonocnych, szalonych imprez a Ibiza jest mekką wielbicieli elektro. Ludzie coraz chętniej poddają się tanecznemu transowi. Stacja MTV pokazuje teledyski do muzyki house. Największe gwiazdy, Madonna i Janet Jackson wykorzystują klubowe bity w podkładach do swoich piosenek. Na scenę wkraczają liczne drag queen. Estetyka kamp dołącza do głównego nurtu kultury popularnej i staje się wyznacznikiem kultury masowej. Eurodance, gatunek muzyki elektronicznej podbija parkiety na całym świecie, a to za sprawą takich wykonawców jak Snap, Dr Alban czy La Bouche.

Odc. 2 Boysbandy i girlsbandy
Grupa TLC do ubrań, które sygnuje swoją nazwą dołącza prezerwatywy, Spice Girl głośno krzyczą: Girl Power. Chłopcy z Take That w teledyskach wyginają umięśnione ciała na plaży, a członkowie Backstreet Boys tańczą w mokrych koszulach opinających torsy. Na całym świecie nastolatki szaleją na punkcie boys i girlsbandów. Wygląd młodych dziewcząt inspirowany jest tym co widzą w telewizji. Nastolatki nie marzą już o wyjściu za mąż, domu i rodzinie. Celebrują swoją młodość i manifestują dojrzałość seksualną. Wzorują się na bohaterach serialu "Beverly Hills 90210" oraz gazetach typu "Bravo". Pokoje oklejają plakatami swoich bohaterów. Ten szał ma również mroczną stronę - spotęgowany konsumpcjonizm, chciwi menagerowie i dramatyczne rozstania. Gdy zespół Take That ogłosił swój rozpad nastolatki popadły w otchłanie rozpaczy, część z nich głośno deklarowała chęć popełnienia samobójstwa.

Odc. 3 Od grunge'u po nu metal
Gdy 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain popełnia samobójstwo, umiera nie tylko Nirvana, ale i wszystkie nadzieje pokolenia nazywanego Generacją X. Muzycy Beady Eyes, Andy Bell i frontmenka Skunk Anansies, Skin nadal pamiętają jakim szokiem była dla nich śmierć Cobaina. W tym czasie dziewczyny walczą ze zdominowanym przez mężczyzn świecie ciężkiej muzyki. Szereg utalentowanych kobiet przewraca świat popu do góry nogami. Zespoły takie jak Bratmobile, L7 lub Bikini Kill nawołują do buntu w rytmie gitarowych riffów. Zainspirowany przez chwalebne lata 60., britpop budzi się do życia i daje Brytyjczykom nową samoświadomość.

Odc. 4 Złote lata hip-hopu
Lata 90. to eskalacja kultury hip-hopowej. Popularność jaką zdobywa gangsta rap szokuje i dzieli Amerykanów. Wojska amerykańskie biorą udział w operacji Pustynna Burza w Kuwejcie. W całym kraju wyczuwalne jest napięcie. Życie codzienne w amerykańskich miastach definiowane jest przez terror gangów handlujących narkotykami i rasistowską brutalność policji. W opozycji do gansta rapu powstaje Native Tongues Posse - grupa hip-hopowa, której członkowie promują pozytywne nastawienie do rzeczywistości. Podstawą ich muzyki są sample jazzowe. W tym samym czasie we Francji, która ma największą scenę hip-hopową w Europie na szczyty wspina się Mc Solaar, IAM i Suprême NTM. Rap staje się dla części francuzów, zwłaszcza afrykańskich imigrantów sposobem na wyrażenie sprzeciwu przeciw dyskryminacji. W Niemczech Die Fantastischen Vier, Freundeskreis, Absolute Beginner i Fettes Brot szturmują listy przebojów. Ich teledyski emituje niemiecki kanał muzyczny VIVA.

Najbliższe emisje

zobacz podobne

Historia | Pasmo Planete+

więcej
 
niedziela, 4.12 13:00

Pierwszy lot balonem

Rekonstrukcja pierwszego lotu balonem skonstruowanym przez braci Montgolfier.
poniedziałek, 5.12 01:00

Sąd nad Eichmannem

Proces, który zmienił bieg żydowskiej historii i pozwolił spojrzeć na nowo na Holokaust i państwo Izrael. Wyrok i egzekucja Eichmanna z punktu widzenia...
poniedziałek, 5.12 02:00

Zgoda - miejsce niezgody

Niemiecki obóz pracy na Śląsku, w którym po wojnie Polacy urządzili obóz pracy dla podejrzanych o zdradę narodową.
poniedziałek, 5.12 16:00

Na tropach sacrum 2

Historia rodzaju ludzkiego opowiedziana przez pryzmat nieznanych miejsc, tradycji i ludów.
poniedziałek, 5.12 22:00

Chiny - początek potęgi

Najludniejsze Państwo świata, łączące w sobie całą masę sprzeczności. Jak budowała się jego potęga?

WIDEO PLANETE+

niedziela, 4.12 10:15

Ushuaia, czyli wszystko w naturze

To nie jest kolejny serial przyrodniczy - podkreślają twórcy cyklu "Ushuaia, czyli wszystko w naturze". Ich dzieło ma do zaoferowania widzowi coś znacznie...
niedziela, 4.12 14:00

Szybsze niż dźwięk. Podniebne rywalki

Historia dwóch pilotek, Amerykanki i Francuzki, które przez długie lata współzawodniczyły w biciu rekordów lotniczych.
niedziela, 4.12 15:00

Kto pierwszy zdobył Mount Everest?

29 maja 1953 roku Edmund Hillary stanął na szczycie Mount Everest. Kroniki przekonują nas, że nowozelandzki himalaista był pierwszym w historii zdobywcą "Dachu...

Reklama

Aktualności

20 filmów dokumentalnych na 20-lecie Planete+

Z okazji dwudziestych urodzin kanału Planete +, przygotowaliśmy specjalną stronę, na której prezentujemy dwadzieścia najlepszych filmów dokumentalnych wybranych spośród tych, które miały swoją emisję na antenie Planete+.

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

Film "ŻYCIE ANIMOWANE" - w kinach w listopadzie

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie.

poniedziałek, 31 października 2016 r.

Weterynaryjna przygoda

Kasia Kołodziejczyk, studentka weterynarii z Warszawy rozpoczęła już staż w Afryce. Kanał Planete+ objął patronatem jej wyjazd. Zobaczcie, jak wyglądały początki pobytu Kasi w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w SHAMWARI.

piątek, 8 lipca 2016 r.

Oglądaj online: "Ojcowie i synowie" - film dokumentalny

Inspirująca opowieść o relacjach pomiędzy ojcami a synami, wspólnej pasji i aspekcie pokoleniowości w najstarszej na świecie straży górskiej. Oglądaj online

piątek, 28 października 2016 r.

więcej