PLANETEPLUS.PL

Blogi o tematyce społecznej i podróżniczej na PLANETE+

BLOG DOKOŁA WOJTEK

16 kwietnia 2012 r.

Wędrówka trzynasta, czyli Jura Częstochowska - kraina złotego pstrągaDo krainy zaczarowanych skał wszedłem przez Bramę Twardowskiego. Tak poeta nazwał jurajski ostaniec, z którego kogut ze słynnym alchemikiem na grzbiecie umykał ongiś przed czartem. Startując do lotu ptak odbił się od skały i pazurem wydrapał otwór wielki jak wrota.
- Dobrze, że wziąłem buty do wspinaczki – Dziad był dumny ze swojej zapobiegliwości. Zwykle łazi w kolorowych trampkach, a w nich za boga nie wdrapałby się na wielki omszały kamień, skąd chciał rozpocząć kolejne ujęcie.
180 milionów lat temu bardziej przydałyby się tu płetwy niż traperki, bo wtedy wokoło rozciągało się ogromne morze z dnem pokrytym gąbkami, skamielinami małż, muszlami amonitów i ślimaków. Z tego budulca utworzyła się wapienna skała.

- Po „poszła” liczysz do pięciu, walisz kwestię i wchodzisz do tamtej skalnej dziury - zakomenderował operator. Kamera poszła!
- 100 milionów lat temu Jura Polska wyłoniła się z morza. Pod wpływem powietrza zaczęła ulegać erozji i krasowieniu. Perłą jurajskiego krasu są rozliczne, mniejsze i większe jaskinie podobne do tej... kiedy zacząłem zbliżać się do czarnej czeluści, ni stąd ni zowąd wylazł z niej kudłaty stwór okryty skórą, wywijający potężną maczugą. Nie wstydzę się przyznać – przestraszyłem się. Nie był to jednak żaden jaskiniowiec tylko Stacho Brzezina. Mieliśmy go spotkać w Złotym Potoku w pałacu Raczyńskich, w siedzibie dyrekcji Jurajskich Parków Krajobrazowych, ale mój kompan namówił Stacha na mały teatr.

I bardzo dobrze. Filmując okoliczne rezerwaty mieliśmy na planie „myśliwego polującego na niedźwiedzie jaskiniowe”. Tak skręciliśmy wzgórze „Ostrężnik” z ruinami tajemniczej warowni i Jaskinię Ostrężnicką ze stumetrowym podziemnym labiryntem. Potem pojechaliśmy na „Parkowe” drugi rezerwat doliny Wiercicy z tryskającymi ze skał wywierzyskami. Ponieważ dzień był bardzo upalny, nad zimnymi źródłami unosiła się akurat tajemnicza mgiełka. Z niej, niczym duch, wyłaniał się Stacho „jaskiniowiec”.

Chcesz być szczęśliwy dzień – upij się. Chcesz być szczęśliwy rok – ożeń się. Chcesz być szczęśliwy całe życie - naucz się wędkować. Staw przy pałacu w Złotym Potoku obsiadło ze trzydziestu wędkarzy, rozgrywają właśnie jakieś swoje zawody. Parkowe jeziorko nazywa się IRYDION, tak jak poemat Zygmunta Krasińskiego. Poeta mieszkał tu przez chwilę w staropolskim dworku kupionym dla niego przez ojca – generała Wincentego Krasińskiego, ale po tragicznej śmierci swojej najmłodszej córeczki szybko stąd wyjechał i nigdy nie wrócił. Po narodowym wieszczu zostało muzeum w dworku i romantyczne nazwy jakie ponadawał okolicznym ostańcom, źródłom, stawom.

- Teraz przydałby nam się wielbłąd, bo karawana bez tych wierzchowców pustyni nic nie znaczy – oznajmił Stacho popędzając nas do auta. Nie pomyliły ci się rejony? Do Pustyni Błędowskiej pod Olkuszem stąd kawał drogi – zauważył Dziad. Widzisz chłopie, my tu też mamy piachy. Po dawnym wyrobisku pozostała Pustynia Siedlecka, jest dużo mniejsza, ale za to można na niej spotkać prawdziwą karawanę. Na święto gminy mieszkańcy urządzają taki teatr dla turystów. Raz ściągnęli nawet prawdziwe wielbłądy. Jak nie mamy wielbłądów, to po co się spieszyć? Bo Islandery czekają.

Przy wjeździe do gospodarstwa Pilarskich stoi trzymetrowy, drewniany wiking. Co ma wiking do Jury Częstochowskiej? Do Jury nic – wita nas uśmiechnięty gospodarz – ale do Islandii wiele. Rdzenni mieszkańcy tej „krainy na końcu świata” są potomkami wikingów, zaś jednym z ich bogactw narodowych są konie islandzkie – mocne, wytrzymałe i długowieczne kuce. Trudno wydobyć pozwolenie na ich wywóz z wyspy, ale udało się. Ponieważ są niezwykle spokojne, dosiadać ich mogą nawet niewprawni jeźdźcy. Islandery poruszają się inochodem, co ponoć ma być wygodniejsze dla jeźdźca. Ponieważ nie jeżdżę konno, więc dla mnie przejażdżka z inochodem czy bez nie robi różnicy.

Pora nam sięgnąć gwiazd... Widząc niewyraźne spojrzenia moje i Dziada, Stacho wyciągnął mapę okolic Janowa. Słońce jest tutaj we wsi Piasek – pokazał paluchem - a wokół niej rozciąga się jedyny w Polsce model układu słonecznego w skali oddającej rzeczywiste odległości planet w kosmosie. Ten gwiezdny szlak wiedzie polnymi drogami i ścieżkami leśnymi. I tak filmując Wenus, przemknął nam przez kadr kombajn. Koło Marsa przeszły krowy wracające z pastwiska. A przy Jowiszu, razem z chłopem co obok niego furmankę zatrzymał, zadumaliśmy się nad znikomością człowieka wobec Wszechświata...

Kosmiczny szlak na Jurze wymyślił i zbudował Leszek Nocuń - dusza pełna wyobraźni. Właściwie się mu nie dziwię. Chłonąc oczyma wyniosłe Orle Gniazda zbudowane ongiś na skałach aż człowieka rozpiera, żeby tę przestrzeń wypełnić czymś równie wzniosłym i pięknym.
- Na przykład mój Olsztyn, każdego dnia wyzwala we mnie moc do twórczego działania – tu Stacho wziął głęboki oddech, jakby chciał uzupełnić energię, której mu ubyło podczas kilku dni włóczęgi z nami z dala od Jego Jedynego Miejsca Na Ziemi.

W rzeczy samej, nawet bez tych ezoterycznych wątków, zamek Olsztyn, a właściwie to, co po nim zostało, robi wrażenie. Wzniósł go Kazimierz Wielki w ramach całego systemu obrony granic państwa. Według przekazów kosztował około pięciu tysięcy grzywien srebra. Dla porównania – cały skarb królestwa liczył w owym czasie z siedemdziesiąt tysięcy grzywien. W średniowieczu warownia dawała poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Jury. Dzisiaj, wraz z ostańcami, tworzy baśniowy klimat tej ziemi.

Stachu Brzezina to kolejna barwna postać jaką los postawił mi na drodze podczas filmowych włóczęg po Polsce. To człowiek, który tu w Jurze narodził się na nowo. Tu dokonał oczyszczenia siedząc bez przerwy miesiąc czy dwa w wykopanej przez siebie ziemiance. A kiedy jego dusza powiedziała mu „wystarczy”, stąd w siermiędze, z sękatym kosturem w garści wyruszył pieszo na Jasną Górę wzbudzając swoim widokiem sensację. Dowiedział się o tym po paru dniach z gazet, bo kiedy szedł, nie widział nikogo ani niczego. Bo tak jest, kiedy idziesz po Zmartwychwstanie...

Żeby spotkać Stacha w Olsztynie wystarczy spytać o Teatr Stodoła. Bo po nowym narodzeniu duszę Stacha przepełniła poezja, teatr i miłość. Do tej Jedynej Kobiety na Świecie także. Stara, drewniana stodoła, w której gospodarz trzymał kiedyś ziarno urządził świątynię sztuki. Widzowie zasiadają wygodnie na workach wypełnionych słomą a na chłopskim wozie jest loża balkonowa. Bywa, że w trakcie spektaklu wpadnie do wnętrza wiatr, by dogwizdać swoją kwestię. A Stach raduje się wszystkimi gośćmi i ciągle obmyśla coś nowego - a to Teatr Wielkanocny ze święconym, a to Kolędę wokół żłobka, prawdziwego. A latem „Noc z wiankami” albo „Poezje z Księżycem w tle”.

A gdzie ten tytułowy „złoty pstrąg” zapyta Uważny Czytelnik. Już śpieszę uzupełnić ten złotorybi wątek. Niedaleko Źródeł Zygmunta (to kolejna pamiątka po wieszczu Krasińskim) Wiercica tworzy zespół malowniczych stawów rybnych. Pierwszą hodowlę pstrągów założył tu hrabia Raczyński sprowadzając je aż ze Stanów Zjednoczonych. Wówczas było to dzieło pionierskie na skalę Europy. Wydawałoby się, że dziś niczego zaskakującego w tych jurajskich stawach i w samej hodowli nie ma. Tymczasem... Są, są mam je w obiektywie! – wrzasnął radośnie Dziad wypatrujący w kłębiącej się ławicy ryb złotych osobników. Udało mu się nakręcić nie tylko złote ale też kilka niebieskich. Te nietypowe dla pstrąga barwy, to efekt zaburzeń pigmentacji ale co na to wpływa, trudno jednoznacznie stwierdzić – wyjaśnił gospodarz hodowli.

P.S. A ja swoje wiem. Po prostu cała Jura w okolicach Janowa i Olsztyna jest po prostu ZACZAROWANA!


Czytano: 1629 razy

Tagi: Wojtek Nowakowski, Polska, Jura Częstochowska

POZOSTAŁE WPISY

Wędrówka dwudziesta czwarta, czyli pierniczny Toruń z gotyckim bluesem
Wędrówka dwudziesta czwarta, czyli pierniczny Toruń z gotyckim bluesem
- Teraz sobie trochę popierniczymy – rzekłem, częstując Dziada toruńskimi słodkościami. W Grodzie Kopernika postanowiłem objeść się piernikami za wszystkie czasy, dlatego kupiłem cały worek „serc” i... WIĘCEJ
24 października 2012 r.
Wędrówka dwudziesta trzecia, czyli duchy Lednicy
Wędrówka dwudziesta trzecia, czyli duchy Lednicy
- Jakby coś tutaj w nocy straszyło, to się tym nie przejmujcie – rzucił na dobranoc Jacek zostawiając nas w pokojach gościnnych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Noc minęła bez strachów a skąd ten ni to żart,... WIĘCEJ
2 października 2012 r.
Wędrówka dwudziesta druga, czyli o tym jak wylądowałem w więziennej celi i stanąłem oko w oko z watahą wilków
Wędrówka dwudziesta druga, czyli o tym jak wylądowałem w więziennej celi i stanąłem oko w oko z watahą wilków
Na początku nic nie zapowiadało takich atrakcji. To miała być kolejna, spokojna wędrówka po Wielkopolsce... Była ciepła, pogodna noc, pełnia księżyca. Jego światło padało na szamotulski zamek i na gotyckie mury wieży... WIĘCEJ
5 września 2012 r.

Wojtek Nowakowski

pedagog, dziennikarz, producent telewizyjny i podróżnik. W latach 80. prezenter "TELEEXPRESSU". Był współautorem i prezenterem telewizyjnego programu satyrycznego "EXPRESS DIMANCHE". Laureat wielu nagród za niekonwencjonalną promocję polskiej turystyki. Obecnie realizuje projekt telewizyjny OBIEŻYKRAJ, czyli Kanon Krajoznawczy Polski pt. "DOKOŁA WOJTEK POLSKA", na który składać się będzie seria filmów opisujących najciekawsze i najcenniejsze obiekty oraz miejsca uznane za kwintesencję polskiego krajobrazu. Obecnie na antenie PLANETE+ można oglądać drugą część cyklu.NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Wędrówka szósta, czyli zakapiory - legenda Bieszczadów

Wędrówka szósta, czyli zakapiory - legenda Bieszczadów

Bieszczady przyciągają artystyczne dusze, które razem z Aniołami Bieszczadzkimi upiększają tutaj każdy dzień. Zdzisław Pękalski mieszka w Hoczwi. Przez wiele lat pracował jako wychowawca i pedagog w miejscowej szkole....

Odsłon: 9158

Karnawał w Banyuwangi

Karnawał w Banyuwangi

Boże! Jak ja im współczułam! Nie dość, że ktoś wymyślił, że mają iść w samo południe, w tropikach - niemal tortura, to jeszcze nikt nie zadbał o choćby pozory ładu i organizacji. Nie wiemy jak doszli do...

Odsłon: 4328

Wędrówka siódma, czyli Suwalszczyzna - cud kraina

Wędrówka siódma, czyli Suwalszczyzna - cud kraina

Indianie uważają, że kamienie mówią, sprawdzimy to – rzekł Dziad sadowiąc się w trawie pośród głazów. Ktoś policzył, że jest ich blisko dziesięć tysięcy i każdego roku przybywa bo ziemia „rodzi” nowe....

Odsłon: 4150

Kawah Ijen. Ciężka sprawa.

Kawah Ijen. Ciężka sprawa.

Wschodni skraj wschodniej Jawy, słońce dopiero co wzeszło, ale praca już wre. Wre też żółte zbocze. Co i raz, regularnie, wybucha kłębami dymu. Z miejsca w którym stoimy ciężko jest zobaczyć, co się pod...

Odsłon: 3852BLOG ARCHIWUM


szukana fraza

2013

 • 2015 kwiecień (1 artykuł)
 • 2015 luty (1 artykuł)
 • 2015 styczeń (1 artykuł)

2014

 • 2014 maj (1 artykuł)

2013

 • 2013 grudzień (1 artykuł)
 • 2013 listopad (1 artykuł)
 • 2013 sierpień (2 artykuły)
 • 2013 lipiec (1 artykuł)
 • 2013 maj (1 artykuł)
 • 2013 kwiecień (5 artykułów)
 • 2013 marzec (7 artykułów)
 • 2013 luty (7 artykułów)
 • 2013 styczeń (5 artykułów)

2012

 • 2012 grudzień (7 artykułów)
 • 2012 listopad (6 artykułów)
 • 2012 październik (9 artykułów)
 • 2012 wrzesień (7 artykułów)
 • 2012 sierpień (7 artykułów)
 • 2012 lipiec (5 artykułów)
 • 2012 czerwiec (12 artykułów)
 • 2012 maj (5 artykułów)
 • 2012 kwiecień (5 artykułów)
 • 2012 marzec (7 artykułów)
 • 2012 luty (5 artykułów)
 • 2012 styczeń (7 artykułów)

2011

 • 2011 grudzień (7 artykułów)
 • 2011 listopad (7 artykułów)
 • 2011 październik (8 artykułów)
 • 2011 wrzesień (9 artykułów)
 • 2011 sierpień (4 artykuły)
 • 2011 lipiec (1 artykuł)
 • 2011 czerwiec (4 artykuły)
 • 2011 maj (3 artykuły)
 • 2011 kwiecień (7 artykułów)
 • 2011 marzec (4 artykuły)
 • 2011 luty (7 artykułów)
 • 2011 styczeń (3 artykuły)

2010

 • 2010 grudzień (9 artykułów)
 • 2010 listopad (9 artykułów)
 • 2010 październik (5 artykułów)
 • 2010 wrzesień (7 artykułów)
 • 2010 sierpień (3 artykuły)
 • 2010 lipiec (10 artykułów)
 • 2010 czerwiec (6 artykułów)
 • 2010 maj (10 artykułów)
 • 2010 kwiecień (12 artykułów)
 • 2010 marzec (8 artykułów)
 • 2010 luty (8 artykułów)
 • 2010 styczeń (11 artykułów)

2009

 • 2009 grudzień (8 artykułów)
 • 2009 listopad (9 artykułów)
 • 2009 październik (1 artykuł)
 • 2009 wrzesień (5 artykułów)
 • 2009 sierpień (9 artykułów)
 • 2009 lipiec (11 artykułów)
 • 2009 czerwiec (4 artykuły)
 • 2009 maj (9 artykułów)
 • 2009 kwiecień (12 artykułów)
 • 2009 marzec (5 artykułów)
 • 2009 luty (5 artykułów)
 • 2009 styczeń (9 artykułów)

2008

 • 2008 grudzień (8 artykułów)
 • 2008 listopad (3 artykuły)


BLOG GALERIETAGI

> M I G A W K I > a tutoonas Ambasador ameryka poludniowa Anders Breivik ARGENTYNA banda aceh banyuwangi Beskid Śląski Beskidy Biebrza bieda Bielsko-Biała Bieszczady bilety BIRMA Bochnia bogactwo BOLIWIA boze narodzenie budda Bydgoszcz Cena seksu Charlie Chaplin CHILE Chiny Clinton Dolny Śląsk DROGA dzakarta Dzieci wśród pogrzebowych stosów EKWADOR etniczny geologia georgetown Gniew Góry Świętokrzyskie gra na gongu Hakawati historia Indie INDONEZJA istanbul J.R.R.Tolkien Jaćwingowie jadowity waz Jak działają narkotyki jakarta janusz kasza jawa jazda na motorze Jedz, nim zgnije JESTESMY Johnny Cash Jura Częstochowska KAMBODZA karnawal kawah ijen kelling street Ken Kesey KOLUMBIA komiks kopalnia siarki korrida Krosno Lednica linki lotnictwo Ludobójstwo. Zbrodnia XX wieku LWOW madrosci wschodu MALEZJA mancora Marcin Sauter Mark Zuckerberg. Prawdziwa twarz Facebooka Mazury Mazury Garbate MEKSYK Miłość i seks w Chinach Mirosław Bujko morze andamanskie motorem po azji mural najlepsze zdjecia narkotyki NIEMANAS nierownosci spoleczne nocowanie na lotnisku Norwegia nurkowanie obrzedy okladki parada PARAGWAJ PERU pierwszy dzien wiosny plaza Podlasie podroz dookola swiata PODROZE policja Polska Potomkowie Ikara. Marzenie o lataniu pozar projekty graficzne prom przekret Przemyśl przepisy drogowe puket pulau weh rafa koralowa rozmowy kontrolowane Roztocze rysunek satyryczny Sejny setka SINGAPUR slumsy Słowiński Park Narodowy STANY ZJEDNOCZONE stencil Storytelling street art street of harmony Sudety sumatra Supraśl surfer Suwalszczyzna swieta w podrozy Szczyrk TAJLANDIA tajski gong TAJWAN TAMTARAM DESIGN tamtaram worlds tamtaram.pl targ rybny Tata stracił pamięć TESKNOTY tomek larek topienie marzanny Toruń TURCJA turystyka TYBET URUGWAJ Varanasi W poszukiwaniu Hobbita WARSZAWA Wielki odlot Wielkopolska WIETNAM Więźniowie konsumpcji Wigry Wojtek Nowakowski wydawnictwo otwarte wystawa WYWIAD W DRODZE yogyakarta Zeitgeist zlote mysli Zmierzch yakuzy Życie po Fukushimie