Aktualności

 

"Ludzie Morza" na radarze Planete+. Premiera nowej polskiej produkcji

Praca w temperaturze poniżej -12 stopni Celsjusza, pływające na zamarzniętym morzu kry stanowiące niebezpieczeństwo dla statku i liczne kontrole Straży Granicznej – to tylko kilka utrudnień towarzyszących odpowiedzialnej pracy rybaków. Prawdziwe życie na kutrze można podejrzeć w znakomitej serii "Ludzie morza" – dokumentującej kulisy tego niełatwego zawodu – już 7 sierpnia w Planete+.


Ludzie Morza

Uderzająca realizmem produkcja "Ludzie morza" to historia niezłomnych rybaków – członków załóg trzech usteckich kutrów – Ust 24, Ust 121 i Ust 204. Kamera towarzyszy im podczas wypraw na połowy dorsza, łososia, szprota i śledzia, podczas których raz za razem muszą wykazywać się nadzwyczajną odpornością i stalowymi nerwami. Ich, udokumentowane w trakcie wypraw, niezwykłe doświadczenia będzie można śledzić w serii dziesięciu odcinków, emitowanych w każdą niedzielę o godzinie 22:00 na antenie Planete+.


Wiatr, mróz, ostra woń ryb – w swoim naturalnym środowisku bohaterowie bez cenzury opowiedzą o tajnikach swojej pracy i przeciwnościach z jakimi przychodzi im się mierzyć. Jak sobie radzą w sytuacjach skrajnych? Kiedy jest im najtrudniej? Widzowie Planete+ dowiedzą się m.in. tego, że ze względu na bardzo niską temperaturę, oblodzony pokład oraz pływające na zamarzniętym morzu kry najciężej pracuje się zimą. Każdemu wyjściu w pełne morze towarzyszy zaś niebezpieczeństwo oraz ryzyko powrotu z pustymi sieciami. Co więcej okaże się, że prace bohaterów zaburzają częste kontrole Straży Granicznej oraz coraz mniejsze limity na połowy.

Ludzie Morza

Namiastkę ekstremalnych warunków panujących na kutrach mogli poczuć członkowie ekipy filmowej. – Bardzo długo szukaliśmy operatorów i dźwiękowców, którzy byliby w stanie wypłynąć na 5-dniowy rejs w ujemnych temperaturach i stanie morza 4 w skali Beauforta. Wszyscy członkowie ekipy musieli przejść przez szkolenie ITR – instruktaż technik ratunkowych – gdzie poza przyswojeniem teorii, musieli z wysokości 5 metrów skakać do wody w kombinezonie ratunkowym. Po powrocie z wyprawy nasi operatorzy często wspominają gwiaździste niebo na morzu, bezwzględną ciszę po wyłączeniu silnika oraz smak łososia wyłowionego prosto z morza i jedzonego na surowo – mówi Ewelina Bińkowska, producentka programu.

Ludzie Morza

Dzięki serii "Ludzie morza" poza życiem na wodzie widzowie poznają również lepiej gatunki łowione przez usteckie kutry, w tym m.in. kolczastą rybę o nazwie "diabeł morski". Ku zdziwieniu wielu osób okaże się, że w swoich sieciach rybacy często znajdują również wplątujące się w nie foki.

 

Reklama

Szukaj aktualności

FILTRUJ WYNIKI

poniedziałek, 17 lipca 2017 r.

Polska z góry - pokazy virtual reality w Centrum Nauki Kopernik

W każdy weekend lipca i sierpnia w ramach warsztatów weekendowych w Pawilonie 512 należącym do Centrum Nauki Kopernik Planete+ organizuje pokazy Virtual Reality związane z premierą programu „Polska z góry”.

piątek, 7 kwietnia 2017 r.

Zwiastun filmu dokumentalnego o życiu Heatha Ledgera

Niecałe 10 lat po śmierci Heatha Ledgera doczekamy się premiery filmu dokumentalnego o jego życiu i przedwcześnie zakończonej karierze.

czwartek, 9 lutego 2017 r.

Passion4Travel.pl: spotkania podróżnicze w Kinie Praha PoDrodze Azja - Maluchem przez Azję

Nadszedł czas, by usiąść wygodnie w kinowym fotelu i delektować się soczystymi obrazami z wypraw do najdalszych zakątków świata. Spotykamy się jak zawsze o godzinie 20:30 w warszawskim Kinie Praha. Podczas najbliższego spotkania 23 lutego ponownie naszym gościem będzie Arkady Fiedler, który rok temu opowiadał o swojej wyprawie Maluchem przez Afrykę.

wtorek, 24 stycznia 2017 r.

Oscary 2017: oto nominowane filmy dokumentalne

24 stycznia 2017 roku ogłoszono nominacje do najważniejszych filmowych nagród na świecie. Poniżej prezentujemy listę filmów dokumentalnych, które będą rywalizować o statuetkę Akademii.

poniedziałek, 16 stycznia 2017 r.

James Cameron stworzy serię dokumentalną o historii science-fiction

Kultowy reżyser, znany z takich filmów jak „Terminator”, „Titanic” i „Avatar” planuje nakręcić sześcioodcinkową serię dokumentalną opowiadającą obszerną historię gatunku science-fiction.

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

20 filmów dokumentalnych na 20-lecie Planete+

Z okazji swoich 20. urodzin kanał dokumentalny Planete+ przygotował specjalną stronę, na której znalazło się dwadzieścia najciekawszych filmów wybranych spośród wszystkich pozycji emitowanych od początku istnienia stacji. Każdy pasjonat dokumentów na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie.

poniedziałek, 31 października 2016 r.

Film "ŻYCIE ANIMOWANE" - w kinach w listopadzie

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie.

piątek, 28 października 2016 r.

Oglądaj online: "Ojcowie i synowie" - film dokumentalny

Inspirująca opowieść o relacjach pomiędzy ojcami a synami, wspólnej pasji i aspekcie pokoleniowości w najstarszej na świecie straży górskiej. Oglądaj online